Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BBC muhaliflerin skandal videosunu sildi

  Hürriyet Planet
  24.08.2012 - 11:33 | Son Güncelleme:

  BBC, Suriyeli silahlı muhaliflerin tutsakları canlı bomba olarak kullandığına dair büyük yankı uyandıran haberini gerekçe göstermeden yayından kaldırdı.

  Suriye'nin Halep kentine giden New York Times gazetesi muhabirinin görüntülediği olayda, Özgür Suriye Ordusu çatısı altında hareket eden Tevhid Tugayları'na bağlı bir grup yakaladıkları rejim yanlısını canlı bomba olarak kullanıyordu.

  ESAD YANLISINI CANLI BOMBA YAPTILAR / WEB TV

  BBC tarafından da yayınlanan görüntülerde, silahlı muhalifler esir takası yapılacağı yalanıyla kandırdıkları rejim yanlısını bomba yüklü bir araca bindirerek ordu kontrol noktasına hareket etmesini istiyordu.

  Kısa sürede büyük yankı uyandıran görüntüler, insan hakları uzmanları tarafından muhaliflerin savaş suçu işlediğinin kanıtı olarak gösterildi. İngiltere'nin silahlı muhalifleri desteklemesi nedeniyle, kamuoyunda da tartışma yaratan görüntüler bir müddet sonra BBC tarafından gerekçe gösterilmeden yayından kaldırıldı.

  Şimdi BBC'nin haberine ulaşmak isteyenler, "Sayfa bulunamadı" uyarısıyla karşılaşıyorlar ancak kanal yönetiminden herhangi bir açıklama yapılmış değil.

  YOUTUBE'DAN DA SİLİNDİ

  Dahası İngiliz yayın kuruluşu, Youtube'a yüklenmiş bir versiyonu da "BBC'nin telif hakkı"nı gerekçe göstererek kaldırdı.

  BBC ELEŞTİRİ ALTINDA

  BBC'nin Suriye haberciliği bir süredir "yanlı" olduğu gerekçesiyle eleştiri altında...

  Mayıs ayında Suriye'nin Hula kentinde 48 insanın yaşamını yitirdiği katliamı "Suriye katliamı kınandı, öfke büyüyor" başlığıyla duyuran BBC "muhalif aktivistlerden edindiği" bir fotoğrafı kullanmayı tercih etmişti. "Hula'da gömülmeyi bekleyen çocukların cesetleri" mahreciyle yayınlanan fotoğrafın daha sonra 2003 yılında Irak'ta çekildiği ortaya çıkmış ve televizyon kanal sert eleştirilere maruz kalmıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı