Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BBC İstanbul'da protesto edildi, Başkonsolos tepki gösterdi

  Hürriyet Planet
  14 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 13 Haziran 2013 - 17:44

  Kendilerine "Bizim Çocuklar" adını veren bir grup, Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında taraflı yayın yaptıkları gerekçesiyle BBC, CNN International, Reuters gibi bazı yabancı medya kuruluşlarını protesto etti. İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu, protesto sırasında ortaya çıkan bazı görüntülerden duyduğu rahatsızlığı Twitter’dan dile getirdi.

  Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, sosyal medya üzerinden bir araya gelen gruptakiler, Teşvikiye'de BBC'nin ofisinin de bulunduğu binanın önünde toplandı. Gruptakiler adına açıklama yapan Berna Özgül, BBC, CNN International ve Reuters gibi yabancı medya kuruluşlarının, Taksim'deki olaylar sırasında "Türkiye'de iç savaş varmış gibi" yayın yaptığını söyledi.

  Özgül, CNN International'ın uzun süren canlı yayınlarının ABD'lileri dahi şaşırttığını belirterek, "Taksim Gezi Parkı protestolarını takip etmek için İstanbul'a adeta çıkartma yapan uluslararası basının, canlı yayınlarında manipülatif haberler yapmaları gözümüzden kaçmadı. ABD'de yayın yapan gazeteler de Taksim'de yaşananları adeta ülkede iç savaş varmış gibi internete taşıdı. Ancak aynı medyanın Suriye'de 100 bin insan ölürken yaptıklarını da biliyoruz" diye konuştu.

  Protestocuların ellerindeki dövizlerde İngilizce eleştirel ifadeler ve üzerine BBC, CNN ve Reuters’ın logoları eklenmiş bir gamalı haç (Nazi sembolü) olması dikkat çekti.

  BAŞKONSOLOS’TAN TEPKİ
  İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, protesto sırasında ortaya çıkan bazı görüntülerden duyduğu rahatsızlığı Twitter’dan dile getirdi.

  Turner, yaptığı açıklamada, söz konusu dövizin de görüldüğü bir fotoğrafı da paylaşarak, “İstanbul’da BBC karşıtı bir protestoda çekildiği iddia edilen bu fotoğrafı görmekten rahatsız oldum. Birileri Türklerin sağduyusunu itibarsızlaştırmaya mı çalışıyor?” dedi.

  BBC İstanbulda protesto edildi, Başkonsolos tepki gösterdi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı