Dünya Haberleri

  BBC: Dink davası Türk yargısı için kritik test

  LONDRA(ANKA)
  02.07.2007 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davanın başlaması yurt dışında da yankı buldu. BBC, Dink cinayetine ilişkin davanın önemine dikkat çektiği haberinde İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin (Human Rights Watch) “Türk yargısının bağımsızlığı için kritik bir test” değerlendirmesini aktardı.

  İngiliz yayın kurumu BBC, Dink cinayeti konusundaki davanın İstanbul’da başlayacağını belirterek cinayetin tüm Türkiye’de “öfke ve şok” yarattığını kaydetti.

  O.S.’nin Dink’i vurmakla suçlandığını, savcılara göre suçu itiraf ettiğini kaydeden BBC, O.S.'nin reşit olmadığı için davanın kapalı olarak görüleceğini belirtti.

  Dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin, “Hrant Dink’in öldürülmesi konusundaki dava, Türk yargının bağımsızlığı için kritik test” değerlendirmesine de yer veren BBC, “Ermenilerin kitlesel öldürülmesi”ne ilişkin yazılar yazan Dink’in katı milliyetçiler arasında “nefret” duygularını uyandırdığını ve çok sayıda ölüm tehdidi aldığını kaydetti.

  BBC, Dink cinayetine ilişkin soruşturmanın yetersiz kaldığı savlarına dikkat çekerken “milliyetçiler ile güvenlik güçlerindeki bazı elemanlar arasında bağların bulunduğu ve polisin, Dink’in öldürülmesi amacıyla komplo kurulduğu iddialarını uygun bir biçimde araştırmadığı” eleştirilerine de yer verdi.

  Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin’in açıklamalarını da aktaran BBC’ye göre Çetin, ismi verilmeyen bazı güvenlik güçleri elemanlarının, “zanlılar ile bağlarının bulunmasına, görevlerini yerine getirmemelerine, kanıtları gizlemelerine, cinayet ve katili aklamaya çalışmalarına rağmen” yargılanmamasını eleştirdi.

  “Sayın Dink’in ölümü, tüm dikkatleri Türkiye’deki ifade özgürlüğü ve milliyetçilik konularına çevirdiği” diyen BBC, “1915 yılında yüz binlerce Ermeni’nin Osmanlı Türklerinin ellerinde öldü” ifadesini de kullandı.

  Ermenilerin “soykırım” iddialarının tanınması için yaptığı çabalarına işaret eden BBC, Türkiye’nin birçok Ermeninin öldürüldüğünü kabul ettiğini ancak ölümlerin 1. Dünya Savaşı sırasındaki yaygın çatışmaların sırasında meydana geldiğini belirterek “soykırım”ı reddettiğini bildirdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı