Gündem Haberleri

  BBC: Büyükanıt daha sert olacak

  ANKA
  02.08.2006 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olarak atanmasını değerlendiren yabancı basın, Büyükanıt için “şahin ve açık sözlü” nitelemelerini yaparken, PKK ve laikliğin korunması konularında daha “sert” tavır takınması beklendiğini yazdı.

  FT: TÜRKİYE’NİN SİYASİ ELİTİNİ TEST EDECEK

  İngiliz Ekonomi gazetesi Financial Times, Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olarak atanmasına ilişkin haberinde “Yeni general Türkiye’nin siyasi elitini test edecek” başlığını kullandı. “Yeni ve şahin” bir genelkurmay başkanı atanmasının önümüzdeki iki yıldaki Türkiye’nin “siyasi ve askeri elitler” arasındaki ilişkilerin tonunu belirleyeceği YAŞ toplantısının hemen öncesi gerçekleştiğine dikkat çeken gazete, atamanın da Türkiye’nin “siyasi bir belirsizlik dönemi” ile karşı karşıya bulunduğu günlere denk düştüğünü belirtti.

  Gazete “General Büyükanıt’ın selefi General Özkök’e göre ne ölçüde daha şahin bir asker olup olmadığını, önümüzdeki birkaç haftada Türkiye’nin güvenlik gündemine hakim olacak iki konuya ilişkin yaklaşımı, açıklığa kavuşturacak” yorumunu yaptı. Gazete, bu iki konuyu PKK ve Lübnan’daki barış gücü olarak sıraladı.

  LE MONDE: MİLLİYETÇİ EĞİLİMLERİYLE TANIYOR

  Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, AKP Hükümeti’nin “şahin” olarak değerlendirilen bir generali Genelkurmay Başkanı olarak atadığını belirterek “Bu atama, Türkiye’nin Kuzey Irak’a müdahale tehdidini yinelediği ve Lübnan’daki barış gücüne katkısını sorguladığı bir döneme rastlıyor” ifadesini kullandı.

  Büyükanıt’ın laiklik konusundaki “katılık” ve “milliyetçi” eğilimleri ile tanındığını kaydeden gazete, Büyükanıt’ın “mücadele ettiği İslamcı çevrelerinde Amerikan ve İsrail yanlısı” olmakla suçlandığını da kaydetti. Gazete, Büyükanıt’ın “Geçen Kasım ayında PKK’nın Irak’taki üslerine karşı operasyon emrini vermeyi reddettiği için eleştirdiğini” de yazdı.

  LE FİGARO: HÜKÜMETİ ELEŞTİRMİŞTİ

  Diğer büyük Fransız gazetesi Le Figaro,  “Büyükanıt’ın Kuzey Irak’taki PKK üslerini etkisiz hale getirmek istiyor” başlıklı haberinde “Yeni Genelkurmay Başkanı PKK ile mücadele konusunda sert yöntemlerden yana” dedi. Gazete, Büyükanıt’ın hükümetin PKK saldırılarının karşısında “yumuşak” tutumunu “eleştirdiğini” de hatırlattı.

  BBC: PKK VE LAİKLİK KONUSUNDA DAHA SERT OLACAK

  İngiliz Yayın Kurumu BBC, atama ile ilgili haberinde “General Büyükanıt’ın, PKK ile mücadelede ve Türkiye’nin laik geleneklerinin korunması konusunda daha sert bir çizgiden yana olması bekleniyor” diye yazdı. Atama öncesi “Kökleri İslam’da olan” AKP Hükümeti’nin terfiyi bloke edeceği yolunda yoğun spekülasyonlar yapıldığına dikkat çeken BBC, Büyükanıt’ın selefine oranla radikal İslam ve PKK tehdidi konusunda “daha şahin ve açık sözlü” olması beklendiğini belirtti. BBC, Büyükanıt’ın Şemdinli iddianamesine ilişkin açıklamasına da dikkat çekti.

  RUM BASININNIN YORUMU  

  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın 30 Ağustostan itibaren Genelkurmay Başkanlığı görevine atanmasına, Kıbrıs Rum basını geniş yer verdi.

  Orgeneral Büyükanıt'ın KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın politikalarını desteklediğini belirten Rum gazeteleri, Büyükanıt'ın geçmişte, “kalıcı ve kesin bir anlaşma olmadan Kıbrıs'taki tek bir Türk askerinin bile çekilmesinin söz konusu olamayacağı” yönünde ifadeleri olduğunu yazdı.

  Rum gazeteleri, Büyükanıt'ın atanmasını şu başlıklarla okuyucularına aktardı:

  Politis: “Büyükanıt'ın yıldırım hızıyla atanması”

  Fileleftheros: “Büyükanıt'ın ekspres atanması. Denktaş politikasının taraftarı”

  Simerini: “Türkiye'de Büyükanıt konusunda şaşkınlık”

  Mahi: “Ekspres süreç sonunda Türk Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt”

  Alithia: “Ekspres Süreç. Büyükanıt yeni Genelkurmay Başkanı”.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı