« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bazı değişiklikler olacak

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Ligler Direktörü Ahmet Araşan, Avrupa Ligi (Euroleague) yönetiminin bu sezon için aldığı bazı maç takvimi kararlarının, ulusal lig takvimini etkilediğini söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Beko Basketbol Ligi 2012-2013 sezon fikstür çekiminde açıklamalarda bulunan TBF Ligler Direktörü Ahmet Araşan, Avrupa karşılaşmalarında yapılan maç takvimi değişikliklerinin kendilerine olan olumsuz etkisine dikkati çekti.

“Avrupa Ligi yönetiminin aldığı kararlar, lig takvimimizi zorluyor. Sezon içinde bazı değişiklikler göreceksiniz” diyen Araşan, şunları söyledi:
“Avrupa Ligi'nde sezon 16 haftadan 24 haftaya çıkarıldı. Bu durum, daha fazla hafta arasının kullanılması ve ulusal liglere daha az hafta arası bırakılması anlamına geliyor. Daha önce 3-4 hafta arası maç oynayıp, ligi haziran ayı başında bitiriyorduk. Bu sezon 2 hafta arası maçı oynayabileceğiz ve ikinci hafta arası maçı da net değil. Hafta arası maçların ilkini 11. haftada, 19 Aralık 2012 Çarşamba günü, ikincisini de 28. haftada 24 Haziran 2013 Çarşamba günü oynayacağız. Ancak 25 Nisan 2013'te THY Avrupa Ligi ikinci tur 5. maçları oynanacak. İnşallah takımlarımız oraya ulaşır ve rakiplerini 3-0'la geçip dörtlü finale gider. Eğer herhangi bir takımımızın maçı olursa da yönetim kurulumuz ona göre karar verecektir. Bu sezon Avrupa Kupası'nda (EuroCup) ise dörtlü final yapılmayacak ve finali 13 Nisan 2013 Cumartesi günü oynanacak. Eğer takımlarımız finale kalırsa, o haftaki maçlarını erteleyeceğiz. Yine Avrupa Challange Kupası'nın (EuroChallange) dörtlü finali 26-28 Nisan 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Eğer orada takımımız olursa, o haftaki maçını, son haftadan bir önceki çarşamba gününe erteleyeceğiz. Normal sezonun son maçının 4 Mayıs 2013'te yapılmasını planladık ve 8 Mayıs 2013'ten itibaren de play-off maçlarını başlatacağız. Fakat THY Avrupa Ligi dörtlü finaline takımımız kalırsa, play-off maçlarının başlamasını 1 hafta erteleyeceğiz. Bizim için bu sezon, en uzun lig takvimlerinden biri olacak.”

“Avrupa Ligi organizasyonu, kararları alırken danışmalı”

Ahmet Araşan, Avrupa Ligi organizasyonunun bu sezon maçların perşembe ile cuma günleri yapılması kararı aldığını hatırlatarak, “İletişim açısından olumlu olabilecek bir durum ancak FIBA'nın Avrupa Challange Kupası maçlarını salı günü oynatması kararıyla takımlarımızın artan tempodan nasıl etkileneceğini bilemiyoruz” dedi.

TBF olarak bu sezon iki maç arası 60 saat olması kuralını kaldırdıklarını dile getiren Araşan, “Şimdi 1 gün boşluğun ardından ikinci gün maç oynatmak zorunda kalacağız. Haftanın 4 günü Avrupa kupası maçları oynanacak. Lig açısından takvimi sıkıştıracağı kesin. Bu bir deneme yılı olacak diye bakıyoruz. Sezon sonu kulüplerle değerlendireceğiz ancak Avrupa Ligi'nin kararlarını tek taraflı almamasını, kulüplerle, FIBA'yla ve federasyonlarla bu kararı almasını tercih ederdik. Kararlar alınırken danışılmalı. Umarız bundan sonraki kararlar ortak alınır” şeklinde konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz