Gündem Haberleri

  "Bazı basın organları yağışlar hakkında yanlış bilgi verdi"

  A.A.
  16.10.2007 - 19:38 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, hafta sonu yağan sağanağın bazı bölgelerde yol açtığı su baskınlarıyla ilgili olarak, basın yayın organlarında doğru olmayan değerlendirmeler yapıldığının görüldüğü belirtildi.

  2 gün süren sağanak yağışın, ekim ayı yağış ortalaması olan 70 kilogramın 2 katına yakın olduğu ifade edilen açıklamada, Alibeyköy'de metre kareye düşen yağışın sadece 3 saatte 105 kilogram, son 47 saatte ise 133 kilograma ulaştığı kaydedildi.

  Açıklamada, bu ve benzeri yağışların, dünyanın birçok ülkesinde sağlam altyapı olmasına rağmen problemlere yol açabildiği ifade edildi.

  Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ'nin bugüne kadar ıslah ettiği derelerin toplam uzunluğunun 281 kilometre olduğu ve bu çalışmalardan son derece etkili sonuçlar alındığı vurgulanan açıklamada, “bazı basın organlarında iddia edilenin aksine, son yağışlarda ıslahı yapılan derelerin hiçbirinde taşkın meydana gelmediği, taşkınların, ıslahı henüz yapılmamış bölümlerde yaşandığı” kaydedildi.

  ALİBEYKÖY'DEKİ SU BASKINLARI

  Alibeyköy'de su baskınları yaşanan 2 sokaktaki konutların, “dere kot seviyesinin altında” kaldığı belirtilerek, yol seviyesinin 50-60 santimetre altındaki konutların bodrum katlarının doldurulması için ilçe belediyesinin zamanında gerekli uyarıları yaptığı bildirildi.

  Ayamama Deresinin ıslah çalışmasına, kamulaştırmanın devam etmesi nedeniyle henüz başlanamadığı, projenin Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ tarafından yapıldığı dile getirilen açıklamada, derenin Kaynarca kolunun ıslah yapılan bölümünde bir taşkın meydana gelmediğine işaret edildi. Taşkının, henüz kamulaştırma yapılmayan yerde yaşandığı, burada da derenin önünün vatandaşlarca kapatılarak yağmur suyu akışının engellendiğinin tespit edildiği kaydedildi.

  Açıklamada, Büyükşehir Belediyesi tarafından ıslahı yapılan derede tarihi Bağcılar Papaz Köprüsü kesitinin genişletilmesi için Anıtlar Kurulundan kesit genişletme izni alınamaması nedeniyle çalışma yapılamadığı ifade edilerek, Eski Çiftlik Meydanı Köprüsünde de kesit daraldığından su baskınları olduğu vurguladı.

  Tavukçu Deresinin ıslah yapılan bölümünde ve Şirinevler kısmında taşkın meydana gelmediğine işaret edilen açıklamada, sel baskınının olduğu Bakırköy kısmında ise ıslah çalışmasının henüz bitmediği bildirildi.

  Açıklamada, Çinçin Deresinde Zeytinburnu'ndan Esenler ilçesinin TEM bağlantı yoluna 300 metre mesafeye kadar ıslah çalışmalarının tamamlandığı, sel baskınının, henüz ıslahı yapılmayan bir kilometre ötede olduğu belirtilerek, Turgut Reis Mahallesinde dere kesiti yetersizliğinden 70-80 evi su bastığı, Esenler Kültür Merkezi önünde ise mevcut tonozun çökmesi sonucu sel baskınları meydana geldiği aktarıldı.

  Açıklamada, Büyükşehir Belediyesi ve İSKİ'nin kentin altyapısına yönelik yatırımlarında herhangi bir yanlışlık olmadığı, yatırımların son derece başarılı sonuçlar verdiği bildirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı