Baz istasyonsuz mobil iletişimi sağlayan Nobel Ödülü’nü kazanır

Hürriyet Haber
13 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 12 Aralık 2009 - 20:46

Mobil iletişim gelişirken, baz istasyonları konusunda devam eden tartışmalara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer’den ilginç bir yorum geldi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim Teknolojisi Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi, İstanbul Barosu ve Bilgi Güvenliği Derneği işbirliğiyle düzenlenen “2. İstanbul Bilgi Güvenliği Konferansı”nın açılışında yaptığı konuşmada, Baz istasyonlarının sökülmesi gerektiği yönündeki tartışmalara değinen Acarer, karar vericilerin baz istasyonu olmadan mobil iletişim ve haberleşmenin olamayacağını bilmesi gerektiğini söyledi.
‘Baz’sız olmaz
Acarer, ‘Hem baz istasyonu olmasın, hem mobil iletişim olsun’ görüşlerini şöyle değerlendirdi: “Böyle bir karar olmaz. Mümkün müdür bilmiyorum ama şöyle bir karar olabilir; mobil haberleşme olmasın. O zaman da insanlar nasıl haberleşir? Herhalde güvercinlerin ayaklarına kağıt bağlarlar veya dumanla haberleşirler. ‘Baz istasyonlarını sökün, mobil haberleşme devam etsin.’ Eğer bunu yapan adam varsa Nobel Ödülü vermek lazım.”
Youtube yasağı
YouTube’un yasaklanmasına da değinen Acarer, hukuksal bazı gerçekler varken insanların araştırma yapmadan söylemlere girmesini doğru bulmadığını söyledi. 5651 sayılı İnternet Kanunu’na dikkat çeken Acarer, şunları söyleri: “Yasaklanma kararını okuyorum. 5651 ile ne ilişkisi var bulamadım. Nedir sorun? YouTube, Atatürk ile ilgili özel bir kanun nedeniyle yasaklandı. YouTube, bu kanun nedeniyle mahkeme tarafından yasaklandı. 32 karar var, daha birincisi uygulanıyor. 5651 olmasa da bu yasaklanacaktır. Medyaya, konuşulanlara bakıyorsunuz ,’İnternet Kanunu çıktı YouTube’u yasakladılar, sansür getirdiler.’ Ne alakası var? İnternet Kanunu olmasa YouTube’de böyle bir video olsa YouTube yasaklanmaz mı? Yasaklanır. Bana göre bu, tehlikeli bir araç yüzünden otobanın trafiğe kapatılması, yasaklanması anlamına geliyor. Sizin yapacağınız şey, o tehlikeli aracı otoyolda götürmektense, o otoyolu araç nedeniyle kapatmaktansa o aracı kenara almaktır.”

80 kişi 70 milyonu nasıl dinler

DİNLEMELER konusundaki tartışmalara da değinen Tayfun Acarer, şöyle konuştu: “İletişim Başkanlığımız var. Bu kuruluş dinleme yapmıyor. Türkiye’de dinleme yapma yetkisine sahip 3 kuruluş var, bunlar da özel kanunlarla kurulmuş. Bunların Türkiye’nin güvenliği açısından dinleme yapması da gerekir. İletişim Başkanlığı’nda yaklaşık 80 kişi çalışıyor. 80 kişi 70 milyonu nasıl dinler? Fiziksel, teknik olarak mümkün mü?”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı