Ege Haberleri

  Baz istasyonları denetim altında

  İZMİR, (DHA)
  15.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İzmir Bölge Müdürü Namık Aşıla, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Şubesi’nin düzenlediği, “İletişim Günleri 6. Bilgi İletişim Teknolojileri ve Toplumsal Yansımaları” toplantısına katıldı.

  Ege Bölgesi’nde sürekli denetlenen baz istasyonlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği değerleri aşmadığını belirteen Aşıla, “Çok rahatlıkla ve verilere dayanarak söylüyorum. Yüzde 90 seviyesindeki ölçümlerimizde değerler normal. İnsan sağlığını tehdit edici hiçbir unsur yok” diye konuştu.

  Avrupa’dan daha çok

  Aşıla, İzmir’de aktif olan güvenli sertifikalı istasyon sayısının 4 bin 204 olduğunu söyledi. Sorumluluk bölgesindeki 11 ilde 11 bin 662 sertifikalı baz istasyonu bulunduğunu, 9 bin 757’sinin aktif olduğunu bildiren Aşıla, kontrol edilenlerin ise 8 bin 785’inin denetlendiğini aktardı. 11 il ve 8 ilçede elektromanyetik ışınım ölçümlerinin sonuçlarına da dikkat çeken Aşıla, “Dünyada 40 V/M olan ancak ülkemizde 10 V/M olan baz istasyonları limit değerleri İzmir’de 1-4 V/M arasında. Pek çok Avrupa ülkesinden daha çok denetleme yapıyoruz” dedi.
  Baz istasyonu olmayan bölgelerde cep telefonu ile konuşmanın daha büyük tehlike olduğunu sözlerine ekleyen Aşıla, “Telefondan yayılan sinyaller, istasyon yakın olmadığı takdirde daha büyük tehlikeye işaret eder. Cep telefonu ile yüksek güçte bir görüşme yaparsınız. Oysa yakında istasyon kurulu ise bu daha az sinyal ve zarar demektir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı