Ege Haberleri

EGE

  Baz bıktırdı

  Hürriyet Haber
  28 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 28 Eylül 2000 - 00:01

  Rahatına çok çabuk alıştığımız cep telefonlarıyla anında iletişimin keyfini, sağlığı tehdit eden baz istasyonları kaçırıyor

  Halk sağlığını tehdit ettiği gündeme gelince 4 Ağustos'ta yönetmeliği çıkartılarak denetimi zorunlu hale getirilen baz istasyonlarının, iki ay içinde yapılması gereken ölçümlerine cihaz alınmadığı için başlanamadı.

  Tedirgin ediyor

  İZMİR'DE 90'ı Konak, 50'si 8 metropol, 9'u da metropol dışındaki ilçelerde, çoğu okul, hastane ve çok katlı apartman çatılarına kurulu bulunan toplam 159 baz istasyonu vatandaşları hergün tedirgin etmeye devam ediyor.

  Uyarılar artıyor

  HÜRRİYET EGE'ye dert yanan vatandaşlar, ‘‘Sağlığa zararlı diye cep telefonlarının elde bile taşınmaması için uyarılar yapılırken, istasyonlar konusundaki vurdumduymazlık insanı çileden çıkarıyor’’ dedi.

  Bazlar sökülüyor

  ÖZEL Türk Lisesi'nin yatakhane binasına koyulan istasyona yoğun tepki gelirken, Genel Müdür Umur Sönmezdağ, 10 Ağustos'ta istasyonu kapattıklarını, sökülmesi için de şirkete uyarı yazıldığını bildirdi.

  Yönetmelik ne diyor?

  ‘‘MOBİL Telekomünikasyon Şebekelerine Ait Baz İstasyonlarının Kuruluş Yeri, Ölçümleri, İşletilmesi ve Denetlenmesi Hakkında Yönetmelik’’ 4 Ağustos tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik izin verilen limit değerlerin aşıldığı, mesafeler içinde meskun mahal bulunduğu takdirde bu yerlere baz istasyonu kurulmasına olanak vermiyor.

  YÖNETMELİĞE göre; baz istasyonları, ‘‘Sağlık kurumları ile okul öncesi eğitim, temel eğitim ve orta eğitim kurumlarına ait alanlara, kurumun yetkilisi ve istasyonun kurulacağı il veya ilçenin mülki amirinden izin almak suretiyle’’ kurulacak. Halen bu alanlara kurulu baz istasyonları için ise 2 ay içinde yapılacak ölçüm sonuçlarına göre hareket edilecek. Bakanlıkça yapılacak değerlendirme sonucunda limit değerleri dahilinde olduğu belirlenen baz istasyonlarına ait uygunluk belgesi ilgili mülki amirliğe bakanlık tarafından gönderilecek. Ölçüm sonucunda uygun olmadığı belirlenen baz istasyonları için işletmeciye 7 günlük süre tanınacak. Bu süre içinde uygun hale getirilmeyen baz istasyonları, Bakanlığın bildirimi üzerine mülki amirlikçe kapatılacak veya söktürülecek.

  Kurul toplanıyor

  VALİ Yardımcısı Fahri Can başkanlığında çevre, sağlık, ulaştırma, eğitim il müdürlükleri ile Telekom, üniversiteler ve tüketiciyi koruma derneği gibi sivil toplum örgüt temsilcilerinin yer aldığı Mahalli Çevre Kurulu, son toplantısında baz istasyonlarını ele aldı. Kurul, ölçümlerin üniversitelerin elektrik elektronik mühendisliği bölümü öğretim üyeleri ile çevre il müdürlüğü yetkililerinin yer alacağı komisyon tarafından yapılmasına karar verdi. Kurul'un, bu toplantının ardından ölçümlerin yapılması için gereken cihazın alınması konusunda Ulaştırma Bakanlığı'na başvurarak bilgi istediği belirtildi. Ancak Bakanlık'tan hâlâ yanıt gelmediği kaydedildi. Yönetmeliğe göre; iki ay içinde yapılması gereken denetimlere sürenin bitimine bir hafta kala hâlâ başlanamadı.

  İstasyonların insan yoğunluğunun çok olduğu yerlerde kurulması ve ölçümlerinin yapılmaması vatandaşları çileden çıkarıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı