Gündem Haberleri

  Baz, 7 metreden zararsız

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Baz istasyonu tartışmalarına Hürriyet İstanbul'daki ‘Sağlık’ köşesinin yazarı Dr. Gündüz Tezmen de katıldı. Tezmen, baz istasyonlarının insan sağlığına 7 metre uzaktan, 10 metre yüksekten zarar veremeyeceğini belirterek, düzenlemelerin buna göre yapılması gerektiğini öne sürdü.

  İnsan sağlığını olumsuz etkilediği iddia edilen baz istasyonları bir çok yerden sökülürken, Doğan Yayın Holding Sağlık Grubu Başkanı Dr. Gündüz Tezmen, konuya değişik bir açıdan baktı. Dr. Tezmen dün ve bugün Hürriyet İstanbul'daki ‘Sağlık’ adlı köşesinde, ‘‘Baz istasyonları olmadan cep telefonları olmayacağına göre, baz istasyonların kaldırılması kampanyaları yerine baz istasyonların sağlığa zarar vermeyecek şartlarda olması için kampanyalar yürütmek gerektiğine inanıyorum’’ görüşünü savundu. Dr. Tezmen, dünkü yazısında şu görüşlere yer verdi:

  TOPLUMSAL BASKI

  Son zamanlarda herşeyin tüm suçlusu olarak baz istasyonları görüldüğü için, eylemler yapılmaya, gazetelerde manşetleri, TV ana haber bültenlerini işgal etmeye başladı. Gelişmeleri ilgi ve kaygıyla izliyorum. Ben, baz istasyonlarının savunucusu olmak durumunda değilim ama bilimsel düşüncenin savunucusuyum. Böyle olunca dünya ölçeğinde bu konunun doğrusunun ne olduğunu biraz araştırdım.

  TEK ANTENLE OLMAZ

  Sistem nasıl çalışıyor? Öncelikle cep telefonu olarak bilinen GSM telefonlarının çalışması için baz istasyonlarına ihtiyaç var. Siz bir yerden başka yere ilerlediğiniz zaman sizin cep telefonu bağlantınız, bir baz istasyondan diğerine aktarılır. GSM sisteminde merkeze kocaman bir anten dikip herkesin onunla bağlantı kurması imkanı yok.

  DAHA ZARARLISI VAR

  Dikkat çeken hususlardan birisi yasaklama kararı alan belediyelerin FM radyo ve televizyon vericileri konusunda hiç bir girişimde bulunmaması. Oysa FM radyo ve TV vericilerinin yaydığı dalgalar, baz istasyonlarınkinden 100 ile 5000 kat daha güçlü ve bu frekanstaki dalgalar vücut tarafından daha fazla emiliyor.

  Dr. Tezmen, bugünkü yazısında ise özetle şöyle diyor:

  GÜVENLİK SINIRI

  Uzmanlar baz istasyonlarının, insanların yaşadığı ortamlardan 7 metre kadar uzaklıkta olmasını öneriyorlar. Arada duvar gibi bir engel varsa radyo dalgalarının etkisi 5-10 kat daha azalıyor. Uygun alanlarda 10 m. yüksekliğinde kuleler üzerine monte edilmesinin daha uygun olacağı belirtiliyor. Böyle olduğu taktirde kulenin altında bulunmanın hiç bir riski olmadığı belirtiliyor. 40 mW.lık doz güvenlik sınırı olarak kabul ediliyor. 900 mHz.lik cep telefonu sisteminin baz istasyonu için izin verilen sınır 0.5 mW. Baz istasyonu kulesinin altında yapılan ölçümler ise en yüksek 0.01 mW civarında bir. Baz istasyonu kulesinin altında yapılan ölçümler ise en yüksek 0.01 mW civarında bir dozu gösteriyor. Kurallara uygun olarak yapılmış bir kule civarında doz genellikle 0.0002 mW. Baz istasyonlarının kalp pillerine zararı olmadığı da araştırmalarla saptanmış.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı