« Hürriyet.com.tr

Bayrampaşa'ya dev park

Hürriyet Haber
X

Bayrampaşa Atışalanı mevkiine yapılan Bayrampaşa Şehir Parkı'nda açık hava sinemasından amfitiyatroya, helikopter pistinden restoranlara, sergi salonlarından spor alanlarına kadar birçok mekan yer alacak.

Aldığı göçlerle nüfusu sürekli artan İstanbul'da dinlenme yerlerine olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. Büyükşehir Belediyesi, bu ihtiyacı gidermek amacıyla büyük bir proje gerçekleştiriyor. Bayrampaşa Şehir Parkı adı verilen proje, 468 bin metrekare alanı kaplıyor. Nisan 1998'de uygulamaya konan projeyi Nuhoğlu İnşaat Firması inşa edilyor. Şehir Parkı'nın 6 trilyon 600 lira olan toplam maliyetinin 3 trilyon 762 lirası Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Yüzde 60'ı tamamlanan parkın 2000 yılının sonuna doğru bitmesi bekleniyor.

Yeşil ve mavinin birarada olduğu Şehir parkının ağaçlandırma işlemlerini Park-Bahçeler Müdürlüğü yürütüyor. Ayrıca parkta seyir amaçlı açık ve kapalı suni gölet ve şelaleler bulunuyor. Göletlerin çevresinde, kafeteryalar, restoranlar, gezi alanları, amfitiyatro, oturma ve dinlenme alanları gibi mekanlar yer alıyor. Göletlerin üstünde isimleri ve planlanma biçimleri farklı üç adet köprü bulunacak.

Çocuk Macera Parkı

Şehir Parkı'nda 1200 metrekarelik bir paten sahası da bulunuyor. Zorunlu hallerde helikopter pisti olarak da kullanılabilecek bu bölüm Acil Ulaşım planı çerçevesinde uygulamaya konan ilk pist olma özelliğine sahip.

Şehir Parkı'nda çocuklara yönelik etkinlikler için bir Çocuk Macera Parkı düzenlenmiş. 5 bin metrekareyi kapsayan bu alanda tamamen doğal malzeme kullanılacak. Macera Parkı'nda çocukların hareket kabiliyetini arttırıcı elemanlarla birlikte bir de Vitamin Kafe yer alacak. Mega Parkın en ilginç bölümüsü ise içinde Midilli atlarından kümes hayvanlarına, kuş kafeslerinden koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlara kadar birçok canlının yer alacağı Çiftlik Hayatı alanı olacak. 15 bin metrekare alanı kapsayan bu bölümden büyükler görsel anlamda istifade ederken küçükler ortamın içinde bulunabilecek ve isterlerse Midilli atlarıyla gezip kümes hayvanlarını besleyebilecekler.

Daha önce bir örneği Göztepe'de yapılan gül bahçelerinin ikincisi Bayrampaşa Şehir Parkı'nda yer alacak.

520 metrekare alana kurulacak olan bahçelerde uzun yıllar yaşayabilen bitkilerle ender rastlanan bitkiler yetiştirilecek.

Yürüyüş ve koşu parkurlarının yanısıra, sürpriz etkinliklerin ylanlandığı projede belirsiz zamanlarda su fışkırtan fıskiyeler ziyaretçileri şaşırtacak.

Parkın bölümleri

Bayrampaşa Şehir Parkı'nda yer alacak başlıca bölümlerle kaplayacakları alanlar şöyle

Spor sahaları hizmet binası 550 metrekare

Açıkhava sineması 1720 metrekare

Göletler ve şelaleler 13 bin 500 metrekare

Amfitiyatro 3 bin 175 metrekare

Restoran 520 metrekare

Kafeterya 630 metrekare (yarısı açık)

Güzel sanatlar binası 2 bin 800 metrekare

Cafe Sera 520 metrekare (215 m2’si açık)

Çocuk Macera Parkı 5 bin metrekare

Çiftlik Hayatı alanı 15 bin metrekare

Piknik alanı 18 bin metrekare

Koşu parkuru 1200 metrekare

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Avrupa'nın en ucuz tatil yerleri
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En çok gidilmek istenen ülke belli oldu!
GezginGezgin
Cennetten düşen bir damla: Ohrid
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hasankeyf'te 11 bin 500 yıllık yerleşim yeri bulundu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sosyal medyada en popüler 7 yurt dışı tatil noktası
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tepeden bakıldığında plaj gibi görünen havuz