"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Bayrampaşalılar adına Kadir TOPBAŞ'a açık mektup

Bayram yaklaşıyor. Tatil uzun olunca ulaşımda da hareketlilik artıyor haliyle.

İnsanların ayrılıklarına ve kavuşmalarına tanıklık eden otogarlarımızdan İstanbul Bayrampaşa Otogarını yazmak istiyorum.

İstanbullular bilir, eski otogar Topkapı’daydı. Daracık sokakları ve yoğun trafiği herkesi canından bezdirmişti. Rahmetli Turgut Özal, Bayrampaşa’da yeni bir otogarın temellerini attığında tüm İstanbullular sevinmişti.

Avrupa’nın en büyük otogarının semtimizde açılacak olmasının verdiği heyecanla inşaatın bitmesini bekledik. Sevincimizin kabusa dönmesi geç olmadı.

Nasıl mı?

Bayrampaşa ve Esenler semtinde oturanlar, şehirlerarası otobüs yolculuğundan sonra kendilerini almaya gelen özel araç yoksa taksi tutmak için taksi şoförleriyle savaşmak zorunda kalıyorlar. Şimdiye kadar bu savaşı vatandaşın kazandığına şahit olmadım.

Otogar, bu semtlere yakın olduğundan 8 -10 TL’lik yol için otogar taksi şoförlerinin istediği ücret 35 ile 40 TL arası.

Yıllardır bu sorun dile getiriliyor, itirazlar yapılıyor ama otogar yönetimi bu adaletsizliğe göz yumuyor.

İkinci olarak uygulanan haksızlık ise; otogara yolcunuzu bırakıp çıkmak istediğinizde veya otobüsle size gönderilen yükünüzü almak istediğinizde karşılıyorsunuz.

Alanda hiç bekleme yapmamış olsanız da çıkışta sizden istenen ücret tam 10 TL. İtirazlar neticesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi otogarın girişine “UKOME KARARI GEREĞİNCE 0-25 DK. ÜCRETSİZDİR.” tabelası asmış ama hiçbir şekilde uygulanmıyor. Çıkışta sizden otobüs yolcusu olduğunuza dair bilet göstermeniz isteniyor. Yolcunuz biletini yanında götürdüğünden ve yüklere de bilet kesilmediğinden paşa paşa ücret ödüyorsunuz.

Vatandaş çözümü otogarın dışında araçtan inip terminale yaya olarak gitmekte bulmuş. İnsanlara eziyet veren ve otogarın girişinde kötü bir görüntü oluşturan bu çözüm, Türkiye’ye hiç yakışmıyor.

Otogar yönetiminin bu haksız uygulamalarına yetkililerin neden sessiz kaldığını anlamak çok zor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'ın ivedi olarak bu soruna çözüm bulmasını ve vatandaşın mağduriyetine son vermesini istiyorum.

Aksi takdirde, Avrupa’nı en büyük, dünyanın 3. Büyük otogarını yapmayı başarmış ama en basit sorunu çözememiş bir ülke olacağız.

X