Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayrampaşa'da deprem tatbikatı

  A.A
  13 Ocak 2015 - 13:02Son Güncelleme : 13 Ocak 2015 - 13:08

  Bayrampaşa Belediyesi ve ilçe kaymakamlığının düzenlediği Arama Kurtarma Eğitmenleri Projesi kapsamında deprem tatbikatı yapıldı.

  İstanbul Kalkınma Ajansı'nın destek verdiği, Şehit Büyükelçi İsmail Erez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde yapılan tatbikatta, "yüksek açıdan iniş, yaralı kurtarma, çukurdan yaralı çıkarma" gibi mizansenler gerçekleştirildi. Tatbikat öncesi gazetecilere açıklama yapan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, afetlere toplum ve millet olarak hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak, yerel ve merkezi yönetimlerin gerekli önlemleri alması gerektiğini söyledi.

  Türkiye'nin önemli bir kentsel dönüşüm sürecinden geçtiğini ifade eden Aydıner, "Eski ve riskli binaların yeniden yapılması, depreme dayanıklı güvenli yaşam alanlarının inşa edilmesi de yavaş yavaş başlamaktadır. Bunun üzerine Bayrampaşa Vatan Mahallesi'nde başlattığımız projemizi de bu nedenlerden dolayı hayata geçiriyoruz" diye konuştu. Aydıner, ölüme ve yaralanmaya sadece depremin neden olmadığını dile getirerek, beşeri nedenli afetlerin de kötü sonuçlar doğurduğunu anlattı.

  Arama Kurtarma Eğitmenleri Projesi'ni önemsediklerine işaret eden Aydıner, eğitmenler vasıtasıyla deprem bilincinin halka yansıtılacağını kaydetti. Proje kapsamında 11 mahalleden vatandaşların yanı sıra 9 öğretmene eğitim verilecek. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenler daha sonra okullarda afetler hakkında gereken bilgileri aktaracak. İlçe kapsamında her mahallede 10'ar kişilik ekipler kurulurken, projeyle afetlerin olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi amaçlanıyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı