Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayrampaşa’daki patlamanın sanığına rekor ceza talebi

  Belma ALTUNCU/İSTANBUL, (DHA)
  31.10.2007 - 11:57 | Son Güncelleme:

  BAYRAMPAŞA'da geçen yıl çevik kuvvet polislerinin gittiği internet kafeyi bombalayarak bir kişinin ölümüne 16 kişinin yaralanmasına neden oldukları iddia edilen Enver Baysal ve Faruk Yıldız hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Baysal'ın 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istendi. Baysal’ın ayrıca değişik suçlardan 820 yıla kadar hapsi talep edildi. Faruk Yıldız'ın da örgüt üyeliği ve ruhsatsız silahtan 19.5 yıla kadar hapsi istendi. PKK’nın terör örgütü sıfatından kurtulmak için eylemeleri paravan isimlerle üstlendiği vurgulandı.

  Sanık Enver Baysal'ın devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozma ya teşebbüs etmek ve bomba patlatarak ölüme sebep olmaktan cezalandırılması istenen iddianamede, terör örgütünün gerçekleştirdiği bombalı eylemleri uluslararası kamuoyunda terörist örgüt sıfatından kurtulmak maksadıyla TAK adı altında paravan isimlerle üstlendiği de anlatıldı.

  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Murat Yönder tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği istihbarat yazısında, yasadışı PKK terör örgütü mensuplarınca başta İstanbul olmak üzere metropol illerde kamuoyunda ses getirecek eylemler gerçekleştireceği bilgisinin yer aldığı anlatıldı. Bayrampaşa’da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nün arka sokağında bulunan İksir İnternet Kafe’de 9 Şubat 2006’da meydana gelen patlamada, kafenin ortaklarından Zafer Gürcan Işık’ın öldüğünün belirtildiği iddianamede, 7’si Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru 16 kişinin yaralandığı kaydedildi. Patlamanın ardından terör örgütü paralelinde yayın yapan bir internet sitesinde, ‘internet kafede meydana gelen patlamanın sorumluluğunu Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi’ haberinin yer aldığının ifade edildiği iddianamede, şüpheliler Enver Baysal ile Faruk Yıldız’ın 24 Mayıs 2007’de yakalandığı belirtildi.

  Baysal’ın eşi Leyla Baysal’ın emniyette verdiği ifadesinde, “Eşim bana evlendikten sonra yaptığımız sohbetlerde evlenmeden önce Bayrampaşa’da Çevik Kuvvet’in arkasında bulunan kafeye bombalı eylem yaptığını söylemişti” dediği anlatılan iddianamede, Leyla Baysal’ın savcılık ifadesinde, bu söylediklerini yalanladığı, emniyet görevlilerinin kendisinden bebeğini alarak bir daha göstermeyecekleri tehditleri üzerine beyanları imzalamak zorunda kaldığını söylediği belirtildi.

  ULUSLARARASI KAMUOYU İÇİN PARAVAN İSİM

  Yasa dışı örgüt ile irtibatlı internet sitesinde eylemi üstlendiği bilgisi yer alan TAK isimli oluşum hakkında Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgi ise iddianamede şu şekilde yer aldı:

  “PKK terör örgütünün silahlı faaliyetlerini yürüten Halk Savunma Birlikleri içerisinde Özel Kuvvetler isimli oluşumun eylemlerini, bu oluşum içerisinde yer alan ve kendilerini TAK olarak adlandıran grubun üstlendiği, terör örgütünün gerçekleştirdiği bombalı eylemleri uluslararası kamuoyunda terörist örgüt sıfatından kurtulmak maksadıyla TAK adı altında paravan isimlerle üstlendiği tespit edildi.”

  AMAÇ EMNİYET GÖREVLİLERİNE ZARAR VERMEK

  İddianamede şüpheli Enver Baysal’ın, yasa dışı örgütün talimatları doğrultusunda suç tarihinden hemen önce hazırladığı bombayı, patlama tarihinden önceki iki gün olay yerinde keşif yaptıktan sonra suç tarihinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görev yapan emniyet görevlilerine zarar vermek amacıyla internet kafeye bıraktığı, bomba düzenekli çantayı kafenin arka köşe duvarına yakın bilgisayarın masasının altına yerleştirmesindeki amacın, bombanın öldürücü ve zarar verici etkisini maksimum düzeyde göstermesi ve bu patlama ile olabildiği kadar çok insanın ölmesini ve zararın büyüklüğünü hedeflediği vurgulandı.

  6 KOD İSMİ VAR

  Ali, Evrim, Musa, Savaş, Bozo, Samet kod adlarını kullanan Enver Baysal’la ilgili olarak şu bilgilere de yer verildi:

  “Enver Baysal’ın yasa dışı PKK terör örgütü mensubu olduğu, 19 Kasım 2005 tarihinde örgüt adına Fatih Çarşamba’daki polis noktasında maddi zarara neden olan bombalı eyleme katıldığı, 9 Şubat 2006 tarihinde örgüt adına kendisinin hazırladığı bombayı patlatarak bir kişinin ölümüne neden olduğu, yaralanan mağdurları öldürmeye teşebbüs ettiği, patlama sonucunda müştekilerin araçlarında, ev ve işyerlerinde maddi zarar meydana gelmesine neden olduğu, sahte kimlik ve sadece suikast amaçlı olarak kullanılan orijinal susturucusu ile birlikte 7,65 milimetre çaplı ruhsatsız tabancı bulundurduğu, örgüt mensubu Faruk Yıldız’ı evinde örgüt adına yeni bir eylem gerçekleştirmek amacıyla barındırdığı, bir eylem hazırlığı içerisinde oldukları anlaşılmıştır.”

  İddianamede Enver Baysal’ın devletin birliğini ve ülkü bütünlüğünü bozmak ve bomba patlatarak Zafer Gürcan Işık’ın ölümüne neden olmak suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapsi istendi. Baysal’ın ayrıca yasa dışı silahlı PKK terör örgütü üyesi olmak, bomba patlatmak ve kamu malına zarar vermek, bomba imal etmek ve bomba patlatmak, bomba patlaması neticesinde yaralanan mağdurlara yönelik kasten adam öldürmeye teşebbüs, bomba patlaması neticesinde ev ve işyerleri, araçları zarar gören müşteki-mağdurlara yönelik olarak kasten mala zarar vermek, örgütsel kimliğini gizlemek amacıyla sahte kimlik kullanmak, ruhsatsız tabanca bulundurmak suçlarından 380 yıldan 820 yıla kadar hapsi talep edildi.

  İddianamede sanık Faruk Yıldız’ın ise yasa dışı silahlı PKK terör örgütü üyesi olmak ve ruhsatsız tabanca bulundurmak suçlarından 9 yıldan 19,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı