"Rauf Tamer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Rauf Tamer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Rauf Tamer

Bayramlık

Önce Ramazan Bayramınız kutlu olsun.

Sonra da kazasız belasız, trafik haydutlarından uzak, her türlü terörden ırak bir Bayram olsun.

***

Sırf Suriye’de değil, bölgenin her yerinde, bu Ramazan, rekor düzeyde Müslüman öldürülmüştür. Hem de birbirlerini öldürmüşlerdir.

Aklım almıyor.

Bu kadar inançlı insanların bu kadar katı yürekli olmaları, hiçbir mantığa sığmıyor. Hele ekmek kuyruğundaki 25 Suriyelinin tepeden bombalanıp öldürülmesi, hiçbir vicdana sığmıyor.

***

Oruçlu olduğu halde haset, fesat ve fitne’den vazgeçmeyen insanlar, bizim içimizde de var. Sabahtan akşama kadar küfür, yalan dolan, hile, dalavere ve iftira’dan uzak duramıyorlar. Elbet kan akıtmıyorlar ama akıtmış kadar günaha giriyorlar. Zira tertemiz Müslümanlar’ın arasında kaynıyorlar. Aynı iftar sofrasında yanyana oturuyorlar. Teşhisleri zordur. Nasıl bulup çıkaracaksınız? Nefs hakimiyetini 15 saat aç kalmak’tan ibaret zannediyorlar.

***

Lafı Ankara’ya getirmek istiyorum.

Ramazan boyunca birbirlerine hakaret eden bazı siyasetçiler de etrafa dehşet saçtılar. On parmaklarında on kara, oraya buraya sürenler oldu. Oruçlu ağızlarından hiçbir hayırlı laf çıkmadı.

Çoğunu tenzih ederim ama ön saftakilerin bir kısmı maalesef böyle.

Şimdi Bayram ya.

Birbirlerine gidip Bayram ziyaretinde bulunacaklar.

Hiç bulunmasalar bari.

İkinci bir günaha girmeseler.

Ben hayatımda hiçbir Ramazan, bu kadar insafsız konuşmalar duymadım.

İşte size Bayramlık bir yazı.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI