Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayramdan önce af

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

  Bu sabah toplanan zirvede liderler, af konusunda anlaşmaya vardı. Af Yasası, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Varılan çözümün "af " değil, "şartlı tahliye" olduğu bildirildi.

  ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, partisinin bugün toplanan Meclis Grubu'nda liderlerin, af konusunda genel esaslar üzerinde anlaşmaya vardığını açıkladı. Yılmaz, varılan uzlaşmanın "af" değil "şartlı tahliye" olduğunu vurguladı. Yasa tasarısının, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını da bildiren Yılmaz, "Af bayramdan önce çıkacak" dedi. Yüz kızartıcı suçlarla, yolsuzluk ve çete suçlarının kapsam dışı tutulacağını bildiren Yılmaz, yardım ve yataklık suçunu düzenleyen TCK'nın 169. maddesinin şartlı tahliye kapsamına alınacağını söyledi. Yılmaz, şunları söyledi:

  "Bugün üzerinde mutabık kaldığımız şekil, Cumhurbaşkanı'nın veto ettiği af yasasından farklıdır. Üzerinde uzlaşılan, daha çok 1991 yılında bizim çıkardığımız şartlı salıverilme yasasıdır. Afla şartlı tahliye arasındaki fark, şartlı tahliyede, cezanın bütün hukuki sonuçlarının devvam etmesidir. Afta sabıka kaydı gibi tüm sonuçlar ortadan kalkarken, şartlı tahliyede bu sürmektedir. Suçun bir kez daha işlenmesi durumunda da ceza indirimi kalkmaktadır."

 • Mahkûmlar ölüm sınırında

 • Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı