Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

‘Bayramda Vietnam’ sözünü tutmadı merkezini kapatıp internete kaydı

KURBAN Bayramı’nda giriştiği turlar için katılımcılardan 3’er bin Euro toplayıp, finans sorununu gerekçe göstererek turları iptal eden Karıncalar Turizm, Feneryolu’ndaki merkezini kapatmasına rağmen internetten yılbaşı ve sömestr tatili için rezervasyon yapmaya devam ediyor.

GLOBAL kriz yüzünden finansal sorun yaşayan tur şirketleri su yüzüne çıkmaya başladı. Bazı seyahat acenteleri, Kurban Bayramı’nda organize ettikleri alternatif turları gerçekleştirememesine rağmen, internet üzerinden yılbaşı ve sömestr tatili için rezervasyon yapmaya devam ediyor. Finans sorunu yüzünden geçen bayram organize ettiği turları gerçekleştiremeyen acenteler arasında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) çatısı altındaki Karıncalar Turizm de yer alıyor.
Vietnam’a götürecekti
Karınca Turizm, Kurban Bayramı’nda giriştiği Vietnam turu için katılımcılardan 3’er bin Euro toplayıp, finans sorununu gerekçe göstererek iptal yoluna seçti. Acente, Feneryolu’ndaki ofisini ve telefonlarını da kapattı, internetteki sitesini ise açık tuttu. Karınca Turizm, bu site üzerinden yılbaşı için katılım bedeli 1750 Euro olan Güney Hindistan ve 2 bin 250 Euro olan Senegal’e, sömestr tatili için de 3 bin 50 Euro’luk Vietnam, 3 bin 150 Euro’luk Ekvator-Kolombiya-Venezuela, 1775 Euro’luk Küba, 2 bin 350 Euro’luk Brezilya, 3 bin 150 Euro’luk Peru-Bolivya turlarının tanıtımını ve bu turlar için yeni rezervasyon yapmaya devam ediyor.
Ofisi açamıyoruz
Arkadaşımız Mehtap Özcan’ın yaptığı araştırmaya göre, organize ettiği alternatif turların iptaline gerekçe olarak, ilk önce salgın hastalığı, ardından da çalışanların domuz gribine yakalandığını gösteren Karınca Turizm’in mağdur ettiği Suna Özkök, Tezcan Efendioğlu, Nazan Belgisadi gibi tatilciler, yatırdıkları tur bedellerini geri alabilmek için haklarını yasal yollardan aramaya çalışıyor. Karıncalar Turizm ise, gönderdiği mektupta, ortadan kaybolma, kaçma gibi bir düşüncelerinin olmadığına dikkat çekerek, şunları dile getirdi: “Şirketimizin bir süredir içinde bulunduğu ekonomik darboğaz, bayram döneminde had safhaya ulaştı. Ödeme gücümüzün kalmaması, diğer borçlarımızın da baskısının neticesinde bayram sonrasında iş yapma yetimizi kaybettiğimizden dolayı ofisimizi açamıyoruz. Şirketin ortadan kaybolma, kaçma gibi bir düşüncesi söz konusu değildir. Panikle adil olmayan kontrolsüz işler yapmak yerine, bu sürede kafamızı toparlayarak, işin devamını getirmek için görüşmeler yapıyoruz.”

19 yıldır tur düzenliyor

DOĞA yürüyüşü ve dağcılık turları düzenlemek amacıyla 1990 yılında kurulan ve 1998 yılında TURSAB üyesi seyahat acenteleri arasına giren Karıncalar Turizm, özellikle Küba, Latin Amerika, Afrika ve Uzakdoğu ülkelerine alternatif turlar düzenliyor. Küba’nın Türkiye resmi acentesi de olan kuruluş, “Karınca Puan” uygulamasıyla da sadık müşterilerine katıldıkları turlardan para puan kazanmalarını sağlatıyor.

Dolandırıcı değiliz

KARINCA Turizm, müşterilerinin zararlarını karşılamak ve verdikleri sözleri gecikmeli de olsa yerine getirebilmek için şirket olarak çalışıldığını savunduğu mektubunda, şu savunmayı yaptı: “Sizlerle tek tek konuşup anlaşabileceğimiz zemini yaratmaya çalışıyoruz. Yeniden yapılandırma çalışmalarımız tamamlanmak üzere. 2010 yılında faaliyetlerimize kaldığı yerden devam edilecek. Şirketimizin girdiği bu süreç, ülkemizin içinde olduğu ekonomik kriz, bizim ağustos ayından itibaren yaşadığımız umulmadık durgunluk neticesinde oluşmuştur. Eğer dolandırıcılık mantığıyla hareket edecek olsaydık, bayram döneminde 60 kişiyi Küba’ya 15 kişiyi de Lübnan’a göndermezdik. Ticari beceriksizliklerimiz olabilir ama dolandırıcı değiliz. Bunlar zaten mahkeme sürecinde ortaya çıkacaktır. Şu süreçte ofisin kapalı olmasının nedeni kaynak alanları yaratmak için sakin olmaya çalışmaktır.”

X