Gündem Haberleri

  Bayrama yetiştirdi

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mahkûm ve yakınlarının bayramdan önce evde olma beklentilerini göz önünde tutan Cumhurbaşkanı Sezer, daha önce veto ettiği Af Yasası'nı hemen onayladı. Açıklamasında, ‘‘Anayasa'ya göre mecburen imzaladım’’ mesajı veren Sezer, yasayı Anayasa Mahkemesi'ne göndermeyeceğini de belirtti.

  TBMM'nin sabaha kadar çalışarak, virgülüne bile dokunmadan kabul ettiği Af Yasası, Anayasa'ya göre ikinci kez veto hakkı olmayan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından hiç bekletilmeden onaylandı. Sezer, affın kapsamının genişlememesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmama kararı aldı.

  5.5 SAATLİK AF OTURUMU

  Af Yasası'nın Meclis'te görüşülmesine dün gece saat 01.30'da başlandı ve 5.5 saatlik bir maraton sonucunda saat 07.00'de 85'e karşı 282 oyla kabul edildi. Görüşmeleri Başbakan Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve FP Genel Başkanı Recai Kutan sabaha kadar izledi. Yasa, öğleden sonra özel kurye ile Çankaya Köşkü'ne yollandı.

  SEZER HİÇ BEKLETMEDİ

  Mahkûm ve yakınlarının bayramdan önce evde olma beklentilerini göz önünde tutan Sezer de, ikinci kez kendisine gönderilen yasayı 1.5 saat içinde onayladı.

  Yasayı 15 gün bekletme yetkisini kullanmadan aynı gün onaylayarak hükümetle ‘restleşme’ içine girmeyen Sezer, affın bayrama yetişmesine de olanak sağladı. Sezer'in kararı, ölüm oruçları operasyonu nedeniyle iyice gerginleşen cezaevlerini de rahatlattı.

  ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİTMİYOR

  Cumhurbaşkanı Sezer, yasayı Anayasa Mahkemesi'ne göndermeyeceğini de belirtti. Dokuz yıl önce mahkeme üyesiyken verilen iptal kararlarında şartlı tahliye affının kapsamının genişletilmesi yönünde oy kullanan Sezer, bu kararları da dikkate alarak dava açmayacak. Sezer'in, Anayasa'nın 153.maddesi gereğince iptal kararları geriye yürümediğinden ve olası bir iptal kararı affın kapsamını genişleteceğinden Anayasa Mahkemesi'ne başvurmama kararı aldığı belirtildi.

  MECBUREN İMZALADIM

  Ancak Cumhurbaşkanı'nın, yakın çevresine, ‘‘Ben üzerime düşeni yaptım. Artık yapacak bir şey yok’’ dediği öğrenildi. Sezer, Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yaptığı bir sayfalık açıklamada da ‘‘Anayasa'nın 89. maddesinin üçüncü fıkrasının ilk tümcesinde, ‘TBMM, geri gönderilen kanunu aynen kabul ederse, kanun Cumhurbaşkanı'nca yayımlanır' denilmektedir’’ diyerek ‘‘Anayasa'ya göre mecburen imzaladım’’ mesajı verdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı