Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayram villada geçmez

  Hürriyet Haber
  08 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 08 Nisan 1998 - 00:01

  Tatilini Bodrum'da geçiren Başbakan Yılmaz, bayram namazı için gittiği caminin imamı tarafından üstü kapalı bir şekilde eleştirildi. İmam Mehmet Kılıçarslan, ‘‘Evimizin kapısını kapatıp, yazlıklara, villalara gitmek tanıdık komşu, akrabalara sırt çevirmek anlamına gelir’’ dedi.

  Başbakan Mesut Yılmaz, bayram namazını kıldığı Bodrum'daki tarihi Adliye Camisi'nde vaaz veren imamın, kendisini ima eden sert eleştirileriyle karşılaştı. İmam Mehmet Kılıçarslan, bayramı yazlıklarında, villalarında geçirenlere, ‘‘İnsanlarımıza kıydık, bayramlara kıymayalım’’ diye seslendi.

  Bayram tatilini Bodrum'da geçirmekte olan Yılmaz, bayram namazını Devlet Bakanı Cavit Kavak, ANAP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Yalova, İstanbul Milletvekili Şadan Tuzcu ve Muğla Valisi Cemil Serhatlı ile kıldı. Cami girişinde vatandaşlarla bayramlaşan Yılmaz, namazda ön safta yeraldı. Yılmaz bayram vaazında imamın sürpriz sözleriyle karşılaştı. Heyecanlı olduğu gözlenen imam, bayramı villasında geçirmekte olan Başbakan'ı ima edercesine şunları söyledi:

  ‘‘Çoğu insanımız bayramda kendi imkanlarına göre tatil yörelerine gitmekte, yazlıklarda villalarda bayramlarını geçirmekte. Bayramlarımız eski anlamını yitirdi deniyor. Bunu diyenler haklı. Bayramları yorgunluk nedeni görenler var. Bayramların sıkıntı nedeni olduğu yayınları yapılıyor. İnsanlar dinlenmeyi yalnızlıkta, paylaşma ve neşeyi akraba ve sevdiklerinden uzakta tatil yapmakta ve eğlence yerlerine gitmekte buluyor. İnsanlara kıydık bayramlarımıza kıymayalım. Evimizin kapısını kapatıp, gitmek tanıdık komşu, akrabalara sırt çevirmek anlamına gelir.’’

  Yılmaz, imamla cami çıkışında soğuk bir havada tokalaştı. Bu arada namaz boyunca foto muhabirleri ve kameramanların camiye yaklaşmaları polis tarafından önlendi. İmamın vaazını hoparlörden okumaması da dikkat çekti.

  Yılmaz yürüyerek Merkez Polis Karakolu'na giderek, polislerin bayramını kutladı, daha sonra villasına döndü. Yılmaz'ın Ankara'da vekaletle 10 kurban kestirdiği ve bazı vakıflara bağışladığı öğrenildi.

  Hasan'a gözlük

  Başbakan Yılmaz, dün Nurol Holding'e ait Oasis Kültür Sanat ve İş Merkezi'nin açılışını yaptı. Oasis'deki dükkan ve iş merkezlerini de gezen Yılmaz bir gözlükçüden küçük oğlu Hasan'a Ray-Ban gözlük aldı. 400 mark değerindeki gözlüğün parasını istemeyen dükkan sahibine Yılmaz, 25 milyon vererek, ‘‘Siftah olsun’’ dedi. Bir antikacı dükkanını da halat çözerek hizmete sokan Yılmaz, burada şarapların tadına baktı. Yılmaz, iş merkezindeki gezisi sırasında Murat Köseoğlu adındaki bir özürlüyle de sohbet etti. Oğlu Hasan da çocuğun hatırını sorup öperek bayramlaştı. Yılmaz daha sonra öğretmenevine geçerek, halkla bayramlaştı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı