Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayram trafiğine 170 kurban

  Hürriyet Haber
  31 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 31 Aralık 2000 - 00:01

  Türkiye genelinde, son 8 günde meydana gelen trafik kazalarında 166 kişi öldü, 316 kişi yaralandı. Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'dan alınan bilgiye göre, 23-30 Aralık günlerinde (saat 24.00'e kadar) 123 ölümlü kaza yaşandı. Bu kazalarda 170 kişi öldü, 316 kişi yaralandı.

  Kamyon, tır ve kamyonetlerin karıştığı kazalarda 42, otomobillerin karıştığı kazalarda ise 96 kişi hayatını kaybetti. Otobüs ve minibüslerin karıştığı kazalarda da ölü sayısı 32 oldu.

  Kazalar azaldı

  Trafikten sorumlu Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Nihat Kurtiç, bu bayram tatilinde, kazaların sert kış şartlarına rağmen önceki yıllara oranla azaldığını kaydetti.

  Bu arada, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün başlattığı 'akıllı yol' uygulamasıyla karayollarının uzaktan kontrol edilip denetlenebileceğini hatırlatan Kurtiç, şöyle konuştu:

  "Bolu Dağı geçişinde başlatılan bilgisayarlı yol denetim sisteminin ülke çapında yaygınlaştırılması planlanıyor. Bu sistemin bir ucu trafik polisine bağlanırsa trafik komuta merkezinde, bilgisayar ekranından trafik kurallarını ihlal eden tüm sürücüler takip edilerek yakalanabilir. Teknoloji ile 24 saat denetim sayesinde kurala uyma oranı da artar."

  Kurtiç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, sistemi iki ay içerisinde Bağdat Caddesi'ne kuracağını sözlerine ekledi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı