Gündem Haberleri

  Bayram sonrası ilk iş Suriye

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  21.08.2012 - 10:58 | Son Güncelleme:

  Clinton ve Davutoğlu’nun geçen hafta üzerinde anlaştıkları Türkiye ve ABD arasında Suriye için kurulması düşünülen operasyonel mekanizma, ilk toplantısını yarın Ankara’da yapıyor. Diplomat, asker ve istihbaratçılardan kurulu ABD Heyeti’ne Büyükelçi Elizabeth Jones başkanlık ediyor.

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın geçtiğimiz hafta İstanbul’a yaptığı ziyarette kurulması kararlaştırılan, ABD ve Türkiye arasındaki Suriye için operasyonel çalışma grubu, yarın ilk toplantısını Ankara’da gerçekleştiriyor.

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, ABD heyetinin çarşamba Ankara’da olacağını ve tüm gün Türkiye’deki grup üyeleriyle bir araya geleceğini açıkladı. Nuland, bu yapının Suriye’de iki ülkenin izlediği politikalar açısından bir komuta merkezi gibi düşünülmemesi gerektiğini belirterek, bunun Türkye ve ABD arasında bilgilerin paylaşılması ve iki tarafın Suriye’deki durumla ilgili aynı değerlendirmelere sahip olduğundan emin olunmasını sağlayacak bir koordinasyon mekanizması olduğunu söyledi.

  Sadece Suriye ile ABD, bu tür bir yapıyı bölgede sadece Türkiye ile kuruyor. Suriye’nin diğer komşuları ve İngiltere, Fransa gibi Suriye’yi yakından takip eden diğer müttefiklerle ise henüz bu tür bir yapılanmaya gitmeyi düşünmüyor. Resmi kaynaklar, bu mekanizmanın Suriye politikasında Türkiye’nin üstlendiği liderliğe işaret ettiğini vurguluyor.

  Oluşturulan operasyonel mekanizma, üçlü ayaktan oluşuyor. Her iki tarafın Dışişleri, Savunma Bakanlığı ve istihbarat örgütlerinden temsilcilerin bulunması ve gruba direkt ülkenin Dışişleri Bakanı’na bağlı çalışacak bir kişinin liderlik etmesi öngörülüyor. Nuland, ABD Heyeti’ne ABD’nin Ortadoğu’dan Sorumlu Bakan Yardımcılığı’na yeni atanan Büyükelçi Elizabeth Jones’un başkanlık edeceğini duyurdu. Heyette kaç kişinin bulunacağı konusunda ise bilgi verilmedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı