« Hürriyet.com.tr

Bayram için en iyi 10 alternatif tatil yeri

Bayrama bir hafta var. Eğer bir programınız yoksa Halfeti’de dalmak, Mazı’da halı dokutmak, Kaçkarlar’da Vantevur şenliklerine katılmak hayli ilginç olabilir... Türkiye’yi karış karış gezen jürimiz sizin için alternatif tatil yerlerini seçti.

Nur ÖZKAYA – Suna PARLAK cuma@hurriyet.com
X

1’DEN 10’A

Halfeti Baraj Gölü / ŞANLIURFA
Kriska’s House / BURSA
Tire-Birgi / İZMİR
Mazı / MUĞLA
Amazon Koyu / MUĞLA
Barhal / ARTVİN
Yukarı Kavrun Yaylası / RİZE
Spil Dağı / MANİSA
Kapıdağ Yarımadası / BALIKESİR
Istranca Dağları / KIRKLARELİ

Şehre dalış yapın
HALFETİ BARAJ GÖLÜ

Halfeti, Birecik Baraj Gölü sebebiyle sular altında kalmış bir yerleşim yeri. Gaziantep ile arası 100, Urfa’yla 120 kilometre. . Ancak baraj gölü turlarının kalkış noktası. Su altında kalan yapıların çatıları ve caminin minaresi görünüyor. Rumkale’de bir çay molası verip bu manzarayı izleyebilir, sayıları hızla artan dalış kurslarından birine katılabilirsiniz.

İznik’in incisi
KRİSKA’S HOUSE

İznik’ten 20 kilometre önce Keramet köyünde bulunuyor Kriska’nın evi. Yarısı ahşap, yarısı taş. Zeytin ağaçları ve çiçeklerle bezenmiş bir bahçesi var. Ova manzaralı. Ailece sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ideal. Çeşitli yürüyüş parkurları da var. Çevresinde bir balık restoranı da bulunuyor. Dokuz kişinin rahatça kalabileceği evin bir gecelik fiyatı 600 lira. (536) 687 20 49

Gezmeye doyamayacaksınız
TİRE – BİRGİ

Birgi, batı Anadolu’da İzmir’e 150, Ödemiş’e 7 kilometre uzaklıkta. Eski konakları, süslü evleri ve medresisiyle şirin mi şirin bir belde. Yağlı kebabı ve kıtır ekmekle servis edilen köftesi meşhur. Çeşit çeşit yöresel otları var. Birgi’de kalacak yer olmadığı için beldenin tadını çıkarmak için Ödemiş’te kalmak en iyi çözüm.

Gitmişken halı dokutun
MAZI - BODRUM

Tertemiz denizi, yeşil doğası, anıt ağaçları ve kayalarıyla, Bodrum’un yanı başında bir köy Mazı. Kıyıdan yüksekte ve denizden görülmeyecek şekilde kurulmuş. Az sayıda pansiyon var; sahili tenha. Dalış yapabilir, balık tutabilir veya motor kiralayıp diğer koyları gezebilirsiniz. Halı meraklıları için biçilmiş kaftan çünkü burada özel el halısı dokutulabiliyor.

Işık kirliliği yok
AMAZON KOYU

Gökova Körfezi’nin en kıvrımlı koylarından biri Amazon. Adını 30 küsur yıldır civardaki tek tesis Club Amazon’dan alıyor. Çam ve günlük ormanları var. Suyu temiz ve derin. Etrafta beton yapı yok, ışık kirliliği olmadığı için gece rahatlıkla yıldızları izlenebiliyor. Kanoyla gezintiye çıkabilir balık tutabilirsiniz.

Katırlarla yolculuk
BARHAL KÖYÜ

Barhal (Altıparmak) çayı yüksek dağlarla çevrili bir vadinin içinden akıyor. Eylül ayına kadar suyun debisi yüksek oluyor. Kaçkar dağına tırmanmak, kano, nehir kayağı ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal. Doğa yürüyüşü yapanlar Barhal köyüne gelince katır kiralayıp yollarına devam edebilir. Konaklama, yeme ve içme imkanları da var.

Şenliklere katılın
YUKARI KAVRUN YAYLASI

Rize’nin 2240 metre yükseklikte bulunan en büyük yaylası. Yukarı Kavrun diğer yaylalara en yakın geçiş yolu. Ağustos ayında başlayıp eylülde biten ‘Vantevor’ adında şenlikler düzenleniyor. İki pansiyon üç kafe ve bir kahvehane bulunuyor. Bu yayla, Kaçkar, Kavrun dağına tırmanış yapacak dağcıların ilk kamp yerlerinden biri.

Manisa-İzmir arasında
SPİL DAĞI

Manisa ile İzmir’in tam ortasında yer alan Spil dağı, Manisa’ya 24 kilometrelik mesafede. Kanyonlar, mağaralar, vadiler bölgenin ilgi çekici yerlerinden. Arazinin yapısı dağcılık, doğa yürüyüşü ve atıcılık sporları için uygun. Kamp kurabilir ya da günü birlik geziler yapabilirsiniz. Ayrıca bungalov ve taş evlerde de konaklayabiliyorsunuz.

Hadrianus Tapınağı var
KAPIDAĞ YARIMADASI

Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı yarımada, İstanbul’a yaklaşık 370 kilometre. Seyit Gazi Tepesi’ndeki kale burçlarını ve Hadrianus Tapınağı’nı mutlaka ziyaret edin. Konaklamak için Erdek’in merkezindeki veya civardaki otelleri tercih edebilirsiniz. Pansiyondan otele villadan camping’e kadar pek çok konaklama seçeneği mevcut.

En yüksek yeri Demirköy
ISTRANCA DAĞLARI

Istranca diğer adıyla Yıldız dağları Trakya’nın Karadeniz kıyılarına paralel olarak Bulgaristan’dan İstanbul’a kadar 300 kilometrelik bir dağ zinciri. En yüksek bölümü Demirköy civarında. Ormanlarında doğa yürüyüşü yapabilir, dağ eteklerinde bulunan restoranlarda lezzetli yemeklerde yiyebilirsiniz. Dupnisa Mağarası’na da uğramayı unutmayın.

Kaynak: Nur ÖZKAYA – Suna PARLAK cuma@hurriyet.com

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
170 yıl sonra bulunan batık
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Trakya'nın can damarı: Edirne
Kültür&SanatKültür&Sanat
Artvin’de sıra dışı kütüphane mimarisi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Longozun sonbahardaki güzelliği havadan görüntülendi
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çölün tam ortasında 2000 yıllık göl!
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Herkül ve Amazon Kadınlarının adası: Giresun Adası