Ege Haberleri

EGE

  Bayram heyecanı

  Hürriyet Haber
  15.11.2009 - 22:31 | Son Güncelleme: 15.11.2009 - 22:31

  Büyükşehir, Kurban Bayramı için aldığı önlemler kapsamında, kesim noktalarını internet sitesine taşıyarak yol gösterecek.

  izmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “www.izmir.bel.tr” adresli internet sitesine girenlerin, kurban kesim noktalarını harita üzerinden rahatlıkla bulabileceği belirtildi. izmir Valiliği, izmir Büyükşehir Belediyesi, Müftülük, Sağlık Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Diyanet Vakfı temsilcilerinden oluşan İl Kurban Hizmetleri Komisyonu, kentte kurban satış ve kesim yerlerini belirlerken alınacak önlemleri de sıraladı. Beton dökümüBuna göre belediye, Konak, Gaziemir, Karşıyaka, Balçova, Çiğli, Buca, Karabağlar ve  Bayraklı ilçelerinde 15 noktada 30 adet çadır kuracak. Çalışmalar kapsamında ilk olarak 15 noktada beton dökümü ve asfaltlama çalışmasına başlandı. Su tesisatlarının da kurulacağı kesim yerlerinde gerekirse fosseptik açılacak ve ihtiyaç olan yerlere taşınabilir tuvaletler yerleştirilecek.  Diğer yandan İl Kurban Hizmetleri Komisyonu, metropol ilçelerde toplam  kesim için 78 nokta belirlendi. Bu noktaların 8’inde kurban satış, 46’sında kesim, 24’ünde ise hem kesim hem de satış yapılabilecek. 120 lira ödemeGerekli koşullara uyanlar ise kendi bağ ve bahçelerinde kurban kesebilecek ancak cadde, sokak, apartman aralığı, park, otopark, yol kenarı gibi yerlerde kesim yapmak isteyenlere Kabahatler Kanunu gereği 69 lira ceza kesilecek. Zabıtaların da yoğun denetim yapacağı bayramda, büyükbaş kurban kestirmek isteyenler, birinci gün  140 lira, diğer günler ise 120 lira ödeyecek. Küçükbaş hayvanlar ise bayramın ilk günü 35 liraya, diğer günler 30 liraya kesilecek.

  ALINACAK ÖNLEMLER

  İl Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun kararlarına göre alınacak önlemler ise şöyle: ? İzdihamı önlemek için randevu sistemi uygulanacak? Kesim yapanlara eğitim verilecek, makbuz alıp almadığı denetlenecek. ? Kesim ücretleri halkın göreceği yerlere asılacak. ? Belgeli kasaplar tek tip önlük giyecek, tanıtıcı kart kullanacak.? Kesim sonrasında atıklar bertaraf edilecek, kesim yerleri dezenfekte edilecek. ? Emniyet tedbirleri alınacak.

  DiKKAT EDiLMELi

  izmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri kurbanlık seçiminde şu özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi:? Hayvan sağlıklı olmalı? Dış görünüşünde vücudun tutuluşu yere paralel olmalı? Yürüyüşünde aksama, topallama olmamalı.? Burnu hafif nemli olmalı, ancak burun ve gözde aşırı akıntı olmamalı. ? Büyükbaş hayvanlarda mutlaka kulak numarası olmalı, pasaportları da alınmalı. ? Kesime kadar hayvan, alışık olduğu şekilde beslenmeli.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı