ANKARA HABERLERİ

Bayram dönüşlerini son güne bırakmayın

Hürriyet Haber
16.08.2012 - 00:00Son Güncelleme :

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Ramazan Bayramı nedeniyle tatile çıkacakları uyararak, araç yoğunluğunun normal günlere oranla 10 kat arttığını belirtti.

Hürriyet Haber

RAMAZAN Bayramı nedeniyle tatile çıkacakları uyaran Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, bayramlarda belli noktalarda araç yoğunluğunun normal günlere oranla 10 kat arttığını belirtti.
Yola bir iki gün önceden trafiğin az olduğu saatlerde çıkılması gerektiğinin vurgulayan Apaydın, şunları söyledi:
“Yorgun ve uykusuz yola çıkmayın. Bayramlarda yoğunlaşan trafik kazaları hepimizi üzüyor. Ama trafik kurallarına uyma konusunda sıkıntı sürüyor. Bu yıl tek ümidimiz bayram tatilinin kısa oluşudur. Geçen yıl Ramazan bayramı tatili 9 güne çıkınca 172 kişi kazalarda hayatını kaybederken 960 kişi de yaralandı. Son 5 yıldaki bayramlarda ise 16971 ölümlü-yaralamalı trafik kazası oldu. Bu kazalarda 1130 kişi hayatını kaybederken 36831 kişi yaralandı. Olaylardan ders alıp kurallara uyan sürücülerimiz trafik canavarını yok edecektir.

Kazaların önlenmesi kanunla olmaz

Sorunun çözümünde, vatandaşlarımıza yönelik eğitim ve trafik bilincinin arttırılması çalışmaları çok önemli. Trafik kazaları sorunu, sadece devletin düzenlemeleri ve yatırımlarıyla halledilemeyecek bir sorun olduğunu biliyoruz. Trafikte yer alan her sürücü, hatta yaya ve yolcuların da üzerine düşen sorumlulukları bulunuyor. Mecliste görüşülmeyi bekleyen yeni Karayolları Trafik Kanunu yasal olarak bazı sorunları çözecektir. Ancak sorunların toptan çözümü sadece kanun yapmakla olmuyor, bu kanunlara uygun davranışların kurumlar ve vatandaşlar tarafından da benimsenmesi gerekiyor. Son yıllarda yapılan yatırımların olumlu geri dönüşleri alınmaya başlanmıştır. Ulaştırma Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği yaklaşık 15 bin kilometrelik bölünmüş yol uygulaması, karşılıklı çarpışmaları ortadan kaldırdığından, trafik kazalarında bazı kesimlerde yüzde 90’a varan azalmalara neden olmuştur. Trafik kazalarının oluşumunda en büyük pay, yüzde 95’den fazla bir oranla insana aittir.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bayram dönüşlerini son güne bırakmayın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ağustos 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bayram dönüşlerini son güne bırakmayın haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı