DİYARBAKIR HABERLERİ

Bayram Çocuklarına Şeker Ve Çikolata Sınırsız Olmamalı

IHA
23.09.2015 - 13:40Son Güncelleme :

UZMAN DOKTOR HAKAN ONUR BAYRAMDA ÇOCUKLARA ŞEKER VE ÇİKOLATANIN SINIRSIZ OLMAMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

IHA

Çocuklar için psikolojik anlamda çok büyük bir önemi olan bayramların, tatlı ve özellikle de şeker tüketimi anlamına gelmesi, mide ve bağırsak hastalıklarının yanı sıra, ağız ve diş sorunlarına da neden olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Onur, bayramlarda çocuklara şekerin sınırsız olmaması gerektiğini söyledi.
Ailelerin, çocuklarının sağlıklı bir bayram geçirmesi için şeker ve çikolata tüketimlerine sınırlama getirmesi gerektiğini belirten Dr. Hakan Onur, ailelerin tercihlerini çocukları için de sütlü tatlılardan yana kullanması, çocukların yeterli miktarda sıvı tüketmelerini ve dişlerini fırçalaması yönünde kullanmaları gerektiğini kaydetti. Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Hakan Onur, Kurban Bayramı’nda çocukların aşırı şeker tüketiminin neden olabileceği sağlık sorunları hakkında bilgi verdi.
"ÇOCUKLARA ŞEKER VE ÇİKOLATA TAMAMEN YASAKLANMAMALI"
Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Onur, özellikle bayram ziyaretleri sırasında tüketilen şeker, çikolata ve gazlı içeceklerin, çocukların beslenme düzenini ve sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Dr. Onur, bayram ziyaretleri sırasında sürekli çikolata tüketimi, çocuklarda huzursuzluk, sinirlilik ve bağımlılığa neden olarak obezite riskini de artırdığın belirterek, "Toplumun ısrarcı ikram tutumu, çocuklara karşı aileleri de zor durumda bırakmakta ve çocukları aşırı yeme eğilimine sürüklemektedir. Şeker ve çikolatanın çocuklar için tamamen yasaklanması doğru bir davranış değildir. Bu nedenle iki ya da üç küçük parça çikolata ve yine az sayıda şeker ile çocukların günlük ihtiyaçları sınırlandırılmalıdır" dedi.
"TATLI VE ŞEKER SONRASI DİŞLER FIRÇALANMALI"
Tatlı yiyecek ve içeceklerin tüketimi sonrasında dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğini belirten Dr. Onur, ancak çocukların özellikle bayram gibi özel günlerde bu tür alışkanlıklarını düzenli olarak sürdürmediklerinin de bilinen bir gerçek olduğunu kaydetti. Dr. Onur, "Özellikle şeker tüketimi sonrası ağızda kalan yiyecek artıkları, bakteri üremesine yol açarak diş çürümesini hızlandırmaktadır. Bu durumda, çocukların tükettiği tatlı ve şekerlerden sonra su içmelerini sağlanarak ağızdaki artıklar giderilmelidir. Çocukların azı dişlerinin yetişkinlere oranla girinti ve olukları çok daha derindir. Bu özellikleri nedeniyle dişler zor temizlenir. Lokum gibi yapışkan içerikli şekerlemeler çocuklar tarafından tüketildikten sonra mutlaka dişin fırçalanması sağlanmalıdır. Anne babalar çocuklarına diş fırçalamada yardımcı olmalıdır" diye konuştu.
"SÜTLÜ TATLILAR TERCİH EDİLMELİ"
Sağlıklı bir bayram için ziyaretlerde, çocukların dengeli ve kurallı tatlı tüketmesini sağlamanın çok önemli olduğunu ifade eden Dr. Onur, "Şeker yerine çocukların büyüme ve gelişimi için kalsiyum yönünden zengin içerikli besinlerin tüketimine önem verilmelidir. Baklava ve kadayıf gibi yağ ve şeker oranı yüksek olan tatlılarınz alternatifi olarak; ev yapımı sütlaç, muhallebi ve dondurma gibi sütlü tatlılar daha sağlıklıdır. Aşırı miktarda şekerli ve beyaz undan yapılmış hamurlu yiyecekler de mide ve bağırsak hastalıkları riskini artırmaktadır. Bu tür yiyecekler kabızlık gibi sorunlara yol açabileceğinden, çocukların bayramda da bol sebze ve meyve tüketmeleri sağlanmalıdır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Bayram Çocuklarına Şeker Ve Çikolata Sınırsız Olmamalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Eylül 2015 tarihinde saat 13 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bayram Çocuklarına Şeker Ve Çikolata Sınırsız Olmamalı haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mart 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:05
 • Guneş
  06:25
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:54
 • Akşam
  18:32
 • Yatsı
  19:47
Sayfa Başı