Ege Haberleri

EGE

  Bayram’a babadan Berfin’e bağış can

  Nesrin COŞKUN / İZMİR, (DHA)
  31 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2010 - 21:46

  Aydın Germencik’te ‘Mavi Işık’ denilen hastalıkla doğan 13 yaşındaki Bayram’dan sonra kardeşi altı yaşındaki Berfin de bir ay arayla gerçekleşen karaciğer nakliyle kurtuldu.

  AYDIN Germencik’te temizlik işçisi Seyithan Aras’la ev kadını  Hülya Aras’ın beş çocuğundan Bayram (13) ile Berfin (6) (Mavi Işık” adlı hastalıkla doğdu.
  Karaciğerdeki bir enzim eksikliği yüzünden hastalar her gün saatlerce mavi florasan ışığı altında yatmak zorunda kalırken, iddiaya göre Bayram’a bir türlü teşhis de konulamadı. Yıllarca ilaç tedavisi uygulandı, hastanelere gittikçe floresan ışığı altında tutuldu. Günlerce hastanede kalan Bayram, iyi olduğu zamanlarda okula gitti. Evde de mavi ışık tedavisi olması gerektiğini kısa bir süre önce öğrenen aile, tedaviyi başlattı ancak bu arada hastalığın hasarları ortaya çıktı.

  Acil organ gerekti

  Büyüdükçe karaciğerinin gelişip sorunlarının biteceği belirtilen Bayram söylenenlerin aksine gittikçe kötüleşti, yürümesi ve konuşması bozuldu. Bayram’ın acil karaciğer nakli olması gerektiği ortaya çıktı. Ancak kadavradan bağış bekleyecek süre de kalmayınca, baba Aras, Özel Kent Hastanesi’nde donör olmaya uygun bulundu. Geçen 22 Nisan’da Doç. Dr. Murat kılıç başkanlığındaki Doç. Dr. Murat Zeytunlu, Prof. Dr. Mehmet Alper ve Op. Dr. Cahit Yılmaz’dan oluşan ekip, baba Aras’tan alınan karaciğer parçasını Bayram’a başarıyla nakletti. Önce baba Aras, ardından Bayram iyileşip taburcu oldu.
  Bu kez günde 12 saat ışık tedavisi gören Berfin için kadavra organ beklenirken müjde 22 Mayıs’ta, ağabeyine nakilden bir ay sonra geldi. Yine Doç. Dr. Murat Kılıç başkanlığındaki ekip tarafından Berfin’e bağış karaciğeri nakledildi.

  Kızlarının da doğduğu günden bu yana ağabeyiyle aynı sağlık sorunlarını yaşadığını, Bayram’la birlikte tanı koyulmasının ardından 3 aydır ona da  mavi ışık tedavisi yaptıklarını belirten anne Hülya Aras, “Çok mutluyum, çünkü oğlumdan sonra kızım da bu hastalıktan kurtuldu. Çok kısa sürede bağış organ çıktı” dedi.

  Herkese bağış çağrısı

  Bayram’a can aşısı olan baba Aras ise, yıllardır çok cahillikler yaptıklarını, zaman zaman yokluktan zaman zaman yanlış bilgilendirilip yönlendirilmekten oğullarının tedavisini tam ve zamanında yapılamadığını belirtti. Bayram’ın ardından Berfin’e de aynı tanının koyulması üzerine kızlarının tedavisini daha iyi yaptıklarını kaydeden baba Aras, “Oğluma ben karaciğerimden parça verdim. Kızım için ise kadavradan bağış bekliyorduk. Bu kadar çabuk çıkacağını ummuyorduk. Hastalık Berfin’e herhangi bir zarar vermeden kurtardık. Berfin’i hayata döndüren bağışı yapanlara ve doktorlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Biz de karı koca tüm organlarımızı bağışladık, herkesi de bağışa çağırıyoruz” diye konuştu.

  Dünyada nakilli ilk kardeşler

  Bir ay arayla ekibiyle iki kardeşe karaciğer nakliyle yeni bir hayatın kapılarını açan Doç. Dr. Murat Kılıç, şunları söyledi: “Hastalığa karaciğerde bilirubin dediğimiz sarılık yapan maddeyi parçalayan enzimin olmaması yol açıyor. Bazı hastalarda bu enzim az olsa da var ve ilaç tedavileriyle nakile gerek kalmadan yaşamlarını sürdürüyorlar. Ancak bu kardeşler gibi enzim düzeyi sıfır olan hastalarda nakil şart. Bu hastalık milyonda bir görülüyor. Dünyada nakille kurtulan hasta sayısı 40-45 civarında. Aras kardeşler de bu sayının içine giriyor ama ‘kardeş hastalar’ olarak dünyada ilk oldular. Ağabeyi taburcu etmiştik, kardeşinin de durumu iyi. Önümüzdeki günlerde o da evine gidecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı