İZMİR HABERLERİ BAYRAKLI HABERLERİ

Bayraklı'da 'taşeron' eylemi

DHA
02.02.2018 - 15:17Son Güncelleme :
DHA

DİSK Genel-İş Sendikası'na üyesi Bayraklı Belediyesi taşeron işçileri, çıkartılan 696 son kanun hükmünde kararnamenin eski hükümlü taşeron personelin iş güvencesini ortadan kaldırdığını belirterek, bu duruma tepki gösterdi.

Bayraklı Belediyesi'nde çalışan taşeron işçiler yaşadıkları mağduriyeti duyurmak amacıyla ilçedeki Sevgi Yolu girişinde kitlesel bir eylem düzenledi. Çok sayıda eski hükümlünün çalıştığı ilçe belediyesi çalışanları sunulan kadro imkanından faydalanamadıklarını belirtti. Belediye çalışanları adına açıklama yapan DİSK Genel-İş Sendikası 6 No'lu Şube Başkanı Emine Yılmaz, kararnamenin özde değil sözde kadro anlamına geldiğini öne sürüp, "İşçi sendikalarını devre dışı bırakarak çıkartılan bu kararname, getirdiği güvenlik soruşturması, emekliliğe zorlama gibi uygulamalar nedeniyle adaletsizliğe yol açıyor. Yıllardır belediyede çalışan ve kamu hizmetlerini yerine getiren taşeron şirket çalışanlarının önüne konulan bu arşiv taraması ve güvenlik soruşturması şartı işçiler arasında ayrılığa yol açmaktadır. Bu uygulama anayasaya aykırıdır. Sendikamız hükümlü işçilerin topluma kazandırılması için uygulanan istihdam önceliklerine destek vermektedir. Bu noktada doğacak hak kayıplarına karşı olduğu gibi, düzenleme işçi arkadaşlarımızın işinden, ekmeğinden, temel yaşam hakkından mahrum olmasına yol açacaktır. Belediyelerde çalışan eski hükümlü arkadaşlarımız neden hükümeti rahatsız ediyor? Eski hükümlü olan belediye personeli bunun cezasını adaletin önünde çekmişlerdir. Neden tekrar cezalandırılıyorlar? Bu görüşlerimizi Çalışma Bakanlığı'na ilettik ve sonuna kadar takipçisi olacağız. Yine kamuda şu anda çalışanlara emeklilik dayatması yokken taşeron işçilere neden böyle bir şart getirilmektedir? Tüm bunlar eşitlik ilkesine aykırıdır ve hukuk dışıdır. Belediye şirket işçileri ve taşeron çalışanların eşit kadro hakları için mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz" diye konuştu.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı da, çalışmanın en temel insani hak olduğunu vurgulayarak, "Kadro veriyoruz dediniz, 400 bin kişi kadrolu olurken, 500 bin çalışan ise bu kapsamın dışında kaldı. Hükümetin işçiye sanki bir lütuf veriyor gibi, işçilere yeni haklar sunuyormuş gibi getirdiği bu düzenleme 400 bin işçiyi daha mağdur edecek. Kadro vereceğiz dediğiniz işçiden memurlardan istenen şartları istiyorsunuz ama memur yapmıyorsunuz. Çalışma temel bir haktır asla vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Eylemin ardından ıslıklar ve alkışlarla düzenlemeyi protesto eden işçiler olaysız dağıldı.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bayraklı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bayraklı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bayraklı'da 'taşeron' eylemi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mayıs 2018, Salı
 • İmsak
  04:35
 • Guneş
  06:08
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  17:01
 • Akşam
  20:09
 • Yatsı
  21:36

İZMİR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Özyiğit Eczanesi

  Bayraklı
Sayfa Başı