Ege Haberleri

  Bayraklı’da birinci katlar da ticaret alanı oluyor

  Hürriyet Haber
  22.01.2015 - 01:36 | Son Güncelleme:

  BAYRAKLI Belediye Meclisi kararıyla, bundan böyle zeminle bağlantılı birinci katlar da ticaret alanı olarak kullanabilecek. Bu durum ilk olarak Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal Sokağı olarak da bilinen Bayraklı Sevgi Yolu’nda uygulanacak. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Esnafımızı rahatlatmak için böyle bir karar aldık. Bir sonraki meclis toplantımız da diğer bölgelerdeki esnaflımızın taleplerini değerlendireceğiz" dedi.

  Bayraklı’da, son meclis toplantısında alınan kararla birlikte, işyeri sahibi tarafından talepte bulunulduğu takdirde imar planlarında konut alanı olarak görülen bodrum ve 1. katlar ticarethane vasfı kazanabilecek. Ancak bunun için bodrum, zemin ve birinci kat arasında bağlantı şartı aranacak. Bu kararla birlikte esnafın yüzü gülerken, belediye kaçak olarak kullanılan mekanlardan vergi geliri yaratmış olacak. Bu uygulamadan ilk olarak Bayraklı Sevgi Yolu esnafı yararlanacak. Bayraklı sınırlarında bulunan Haşim İşcan, Kubilay, Barış, Yüzbaşı İbrahim Hakkı, Şehit Hakan Uysal Caddeleri ve 7020 sokak ile Girne Bulvarı’nın Bayraklı sınırlarında kalan kesimlerinin de bu karardan faydalanması için önümüzdeki ay gerçekleştirilecek meclis toplantısında görüşme yapılacak.

  "BAĞLANTILI YERLER İÇİN İZİN VERİYORUZ"

  Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, esnafın her zaman yanında olduklarını ve bunun için farklı çalışmaların altına imza attıklarını belirterek, "Bu dönem esnafımızı ilgilendiren çalışmalarımız var. Sakarya, Haşim İşcan Caddesi, Sevgi Yolu Çay ve Osmangazi Mahallesi güzergahı gibi ana arterlerde zemin üstlerinin ticaret alanı olarak kullanabilsin diye düğmeye bastık. İlk uygulamaya Sevgi Yolu’ndan başladık. Ancak alınan bu karar bodrum, zemin ve birinci katları içeriden bağlantılı yerlerde geçerli olacak. Söz konusu işyerlerinin kat maliklerince izni olduğu takdirde esnafımız bunu yapabilecek. Biz vatandaşlarımızın, esnafımızın yaşamını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı