Gündem Haberleri

  Bayrak savaşı

  Uğur ERGAN
  12.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in kurtuluş yıl dönümü öncesi yaşanan bayrak kriziyle ilgili tartışma sürüyor.

  Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Büyükşehir Belediyesi’ni suçlayarak, “Programın sorumluluğu belediyeye verilmiş. Valiliğe bayrak çekme ritüelini o komite kaldırmış” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “Kutlama Komitesi’nin başında Sayın Vali Yardımcısı vardır. Belediye temsilcilerinin tüm uyarılarına rağmen, Vali Yardımcısı tarafından törenin yapılmayacağı söylenmiştir” yanıtını verdi.

  Biz uyardık Valilik ise kabul etmedi

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 9 Eylül törenleriyle ilgili iddialar konusunda şu yazılı açıklamayı yaptı:

  “Bakanlar Kurulu’nun 16 Nisan 2012 tarihinde onayladığı ‘Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerle ilgili’ yönetmeliği uygulayan Kutlama Komitesi’nin başında Sayın Vali Yardımcısı vardır. Bu komitede Büyükşehir Belediyesi’nin dışında Ege Ordu Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi temsilcileri bulunmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcileri tarafından yapılan tüm uyarılara rağmen, Vali Yardımcısı tarafından ‘yönetmelik doğrultusunda bu törenlerin yapılmayacağı’ söylenmiştir. Bu diyaloglara tüm komite üyeleri şahittir. İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca, 9 Temmuz tarihinde Ege Ordusu ve Garnizon Komutanlığı’na bir yazı ile başvurarak atlı süvari birlikleri için davette bulunmuş, ancak yönetmelik nedeniyle bu talebini geri çekmek zorunda kalmıştır. (...) Evet, kutlama törenlerinin programını yapan AKP değildir. Bu doğru! İzmir bayramsız kalmasın diye programları İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlenmiştir. Ama süvari birliklerinin temsili girişi ve bayrak töreninin yapılmasını kimse sahiplenmesin. Çünkü bu, İzmirli hemşerilerimin ortak başarısıdır. Onların büyük tepkisi sonucunda geri adım atılmıştır. Kimse çıkıp da ‘Bizlerin önerisiyle oldu’ masalını okumasın. Belki kendinizi kandırabilirsiniz ama İzmirlileri asla!”

  Bu işte suçlu Büyükşehir Belediyesi’dir

  KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir’in düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü öncesi yaşanan bayrak kriziyle ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni suçladı. Cermodern’de gazetecilerle bir araya gelen Günay, şunları söyledi: “Bütün programın sorumluluğu belediyeye verilmiş. Valiliğe bayrak çekme ritüelini o komite kaldırmış. Altında Büyükşehir Belediye Başkan Temsilcisi Pınar Kavasoğlu’nun imzası var. Ben gazetede gördüm, müdahale ettim. Bunu basın yazınca, sosyal bir tepki oluşmuş, o tepkiyi belediye sahiplenmiş. Valilik kaldırmamış, orada valilik neyse, sen de osun. Kendileri, programa koymadıkları etkinliğe sahip çıkıp, ‘Bayrağını kap da gel’ yaptılar. Ankara’nın bundan ne haberi olur, Ben Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanı ile konuştum. ‘Aptallık’ dedi herkes. Benim açıklamamdan 15 dakika sonra, vilayetin düzeltmesi açıklandı. Büyükşehir Belediyesi, programın sorumlusu, başkan oraya konuşmasını koydurmuş ama vilayete bayrak çekilmesini koydurmamış fakat sosyal medyada tepki konusu olunca... Hükümet yaptırmıyor ya bu işleri, bayrağı da hükümet çektirmiyor, İstiklal Marşı’nı da hükümet okutturmuyor, bayramları da hükümet kaldırıyor. Olay, çok ayıp bir şey. Bu kadar milli duyguları, bu kadar ortak değerleri siyasi istismar vasıtası yapmak çok ayıp bir şey.”

  Ordu’da da bandoya  aynısını yaptım

  Günay, Antalya’daki şehit cenazesinde askeri bandonun çaldığı cenaze marşına gösterdiği tepkinin benzerini 1994-1995 yılında CHP’deyken memleketi Ordu’da da gösterdiğini belirterek şunları anlattı: “Bir şehit cenazesinde belediye bandosu Chopin çaldı. Perşembe’nin bir köyü. İnsanlar şaşırdı. Bu Chopin mi, İstiklal Marşı mı? Arkadaşlara ‘Ya bu kadar mı devlet halkından kopar. Devlet halkının acısına bu kadar mı saygısız olur?’ dedim. Bir tekbir var ‘Allahu Ekber Allahu Ekber’ seyyah tekbir var, bunu herkes bayramdan seyrandan bilir.”            

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı