Gündem Haberleri

  Bayrak kampanyası kaçak arsaya büst dikmek olmasın

  Hürriyet Haber
  29.03.2005 - 02:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Türk bayrağının siyasi bir istismar aracı haline getirilmemesi gerektiğini belirterek, bayrak kampanyasını Atatürk büstü dikmeye benzetti.

  Erdoğan şöyle dedi: ‘Bir zamanlar hatırlarsanız, bazıları işgal edeceği bir arsayı garantiye almak için, gelir oraya bakarsınız bir Atatürk büstü dikerdi. Bu noktaya taşınmamalı, bu noktaya taşınırsa çok yanlış olur. Bunlardan kaçınmamız lazım. Şehidimizi, şehitliği, bayrağımızı, bu şekilde istismar etmek çok yanlıştır. Çünkü bizim bayrağımız, oy avcılığı yapacak kadar ucuz değildir.’

  Afrika gezisine başlarken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Türk bayrağının siyasi bir istismar aracı olarak kullanılmaması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

  BAYRAĞIMIZ UCUZ DEĞİL

  ‘Bayrak bizim ortak değerlerimizin bir sembolüdür. Ortak kültürümüzün bir sembolüdür ve bayrak bizim istiklalimizin bir sembolüdür. İstiklal Marşı ile biz her zaman bayrağımızı tanımlıyoruz. Bayrağa olan inancımız ortadadır. Eğer bayrak siyasi bir istismar aracı haline getirilirse, eğer buna vasıta olunursa bu yanlıştır. Bu çirkindir. Dolayısıyla bunu yapmak suretiyle farklı bloklaşmalara da neden olmamak vesile olmamak gerekir. Fakat, Türk Bayrağı’nı eline alanlara da ‘Sen niçin Türk Bayrağı’nı eline alıyorsun’ demek, bizlere de yakışmayacaktır.’

  2. Afrika turunda

  BAŞBAKAN Erdoğan, Tunus ve Fas’ı kapsayan ikinci Afrika seferine dün çıktı. 2005’i ‘Afrika Yılı’ ilan eden Erdoğan, ilk Afrika gezisini kısa bir süre önce Etiyopya ve G. Afrika Cumhuriyeti’ne yapmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı