Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayrak artık indirilmeyecek

  Hürriyet Haber
  04 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ekim 1997 - 00:01

  Başbakan Yılmaz, ay - yıldızımızın sürekli göndere çekili kalmasını öngeren Bayrak Yasa Tasarısı’nı TBMM Başkanlığı'na gönderdi. Tasarı, Türk Bayrağı Yasası'nın 3. maddesinde değişiklik öngörüyor.

  Türk Bayrağı'nın kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli göndere çekili kalmasını öngören yasa tasarısı Başbakan Mesut Yılmaz tarafından TBMM'ye sevkedildi. Tasarının gerekçesinde bu uygulamanın halkın milli duygularını kuvvetlendireceği belirtildi. TBMM Başkanlığı'na gönderilen ve İçişleri Komisyonu'nda görüşüldükten sonra TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak olan tasarı, Türk Bayrağı Yasası'nın 3. maddesinde değişiklik öneriyor. Tasarı ile madde, ‘‘Kamu kurum ve kuruluşlarında Türk Bayrağı sürekli çekili kalır’’ şeklinde değiştiriliyor. Tasarının gerekçesinde, ‘‘ABD gibi gelişmiş batılı modern ülkelerde olduğu üzere, ülkemizde de kamu kurum ve kuruluşlarında Türk Bayrağı'nın göndere sürekli çekili kalmasının, halkın milli duygularının kuvvetlenmesine ve personelin moral ve motivasyonunun artmasına sebep olacağı değerlendirilmektedir’’ denildi. Gerekçede, bayrağın milli egemenlik, milli birlik ve beraberlik timsali olması bakımından maddi ve manevi değerlerin daima en üst seviyesinde yeraldığı ve almaya devam edeceği belirtildi. Gerekçede, Türk milletinin bayrağına olan tutkusu, saygısı, örf, adet ve gelenekleri ile milli duygularından kaynaklanan davranışlarının bağdaştırılması esas alınarak, tasarının hazırlandığı kaydedildi. Yasanın mevcut haline göre, kamu kurum ve kuruluşlarında bayrak, ulusal bayramlarda ve genel tatillerde, tatil başlangıcında çekiliyor ve tatilin gün batımında indiriliyor.

  ERBAKAN'IN TASARISI SIRADA

  TBMM'de Refahyol Hükümeti döneminde hazırlanan ve dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan tarafından gönderilen Bayrak Tasarısı da sıradaki yerini bekliyor. Erbakan'ın 1997 yılbaşında TBMM'ye gönderdiği tasarı, İçişleri Komisyonu'nun isteğine bağlı olarak, Yılmaz'ın gönderdiği tasarı ile birleştirilerek ele alınacak. Refahyol döneminde sevkedilen tasarıyla yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarına değil, özel kişi ve kuruluşlara da bayrak asma, çekme olanağı sağlanıyor. Yurt içinde ve yurt dışında bayrağın devamlı asılı bulundurulması gereken yer ve mekanların belirlendiği Erbakan tasarısında ayrıca, bayrağın sürekli asılı bulunduğu yerlerde temiz ve ütülü olması zorunluluğu da getiriliyor. Tasarıda yırtık, soluk, sökük, kullanılmayacak durumda olan bayrakların imhası hükme bağlanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı