Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Bayrağımızı yukarı taşımak istiyoruz"

2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda mücadele edecek Tekerlekli Sandalye (A) Milli Basketbol Takımı sürpriz yapmak istiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Tarihinde ilk kez oyunlara katılma hakkını elde eden Tekerlekli Sandalye (A) Milli Takımı Antrenörü Mehmet Önüt, tekerlekli sandalye basketbolunda olimpiyat vizesi almanın normal basketbola vize almaktan daha zor olduğunu vurgulayarak, “Çünkü güçlü ülkelere karşı mücadele ediyorsunuz. O ülkeler ile aramızda 40-50 yıllık fark var. Bu farkı kapattık, hatta bazı zamanlarda öne de geçtik. Tarihimizde ilk kez katılmanın heyecanı var” dedi.

İki grupta 12 takımın yer aldığı tekerlekli sandalye basketbolda gruplarında çok güçlü rakipler olduğunu anlatan Önüt, şöyle devam etti:
“Grubumuzdaki takımlardan ABD defalarca dünya ve olimpiyat finali oynamış, şampiyonluklar yaşamış bir ekip. Avustralya en son şampiyon. İtalya 2009'da Adana'da düzenlediğimiz Avrupa Şampiyonası'nda birinci oldu. Ayrıca grubumuzda İspanya ve Güney Afrika da var. Grupta hedefimiz ilk 4'e girmek. Ondan sonra çapraz maçlarını kazanıp, finalde gidebildiğimiz en iyi yere kadar gitmek istiyoruz. Biz paralimpik oyunlara katılan ilk takımız. İnşallah bizden sonra da takımlarımız buraya katılacak ve daha iyi dereceler alacak. Tabii ki bu takım da hedefsiz değil. Londra'da sürprizler yapmak istiyoruz.”

Avrupa arenasında birçok şampiyonluk kazanan Galatasaray Kulübü'nün tekerlekli sandalye basketbolda Türkiye'nin lideri durumunda bulunduğunu belirten Mehmet Önüt, “Onun arkasından benim de görev yaptığım Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Takımı geliyor. Biz de tamamen Türk oyuncularla Avrupa kupalarında başarılar elde ettik. Burada önemli olan sürekliliği sağlamak. Galatasaray, Beşiktaş gibi lokomotif takımların gücünü yüksek tutması önemli” şeklinde konuştu.

Kaptan Aytaç: “Bayrağı yukarı taşımak istiyoruz”

Takım kaptanı Aytaç Ercan ise iyi bir jenerasyon yakaladıklarını, paralimpik oyunlarda bunu değerlendirmek istediklerini söyledi.

Grup maçları sonunda ilk 4 içinde yer alacaklarına inandığını kaydeden Aytaç, “Grupta ilk 4'e girersek, inşallah çapraz maçlar sonunda yarı finale kadar gideriz. Daha önce Adana'da 2009 Avrupa Şampiyonası'nda bunu başardık” dedi.

Paralimpik oyunlara giden ilk takım olarak iyi şeyler yapmak istediklerini dile getiren milli oyuncu, “Biz güzel işler yapalım ki geriden gelenler o çıtayı daha yukarı taşısın. Yöneticilerimiz 'başarısızlık önemli değil, orada olmak önemli' diyorlar. Ama tabii biz sporcular olarak her zaman bayrağı yukarı taşımak istiyoruz. İnşallah kenetlenip, bir takım olabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler