Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bayrağı sahipsiz bir ülke olduk

  ANKARA
  15 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2009 - 01:25

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ‘Demokratik Açılım’ tartışmalarına atıfla, “İktidara bir alarm çekmek istiyorum. İktidar derhal bu tehlikeli süreçten vazgeçmeli” çağrısında bulundu.

  Meclis’te bütçe görüşmelerinde konuşan Baykal, “Bugün, vatandaşı, sokağı, bayrağı sahipsiz bir Türkiye tablosuyla karşı karşıyayız. Bu, iktidarın demokratlığını değil, acizliğini gösteren bir Türkiye’dir” dedi. Baykal, özetle şunları söyledi:

  Virajı alamazsa

  Türkiye’yi bu noktaya AKP iktidarının 7 yıldır sürdürdüğü etnik ayrıştırma politikaları getirmiştir. İktidar bu yolda yürümeye devam ederse, yani virajı alamazsa çok vahim gelişmelerin olması kaçınılmazdır. Bugün geldiğimiz noktada artık sadece dağdaki terör kente, kasabaya yönelmekle kalmadı. Aynı zamanda terörle hiç ilgisi olmayan insanlarımız, birbirlerine yönelik husumet duygularının etkisi altına girmeye başladı. Bu açılım politikasının Türkiye’yi kardeş kavgasına sürüklediğini görmemek için iktidarın militanı olmak yetmez; kişinin sağduyusunu kaybetmiş, vatanseverliğini de askıya almış olması gerekir.

  PKK ile işbirliği

  İktidar, 4.5 ay önce ‘Kürt açılımı başlatacağız’ diyerek yola çıktı. Açılımın içeriğini kimse anlatmadı, bir şey söylemedi. Ucu açık politika olmaz. Şeffaf değilsiniz. Muhalefet partileri olarak CHP ve MHP yok bu açılımda. Kim kimle açılım yapıyor? Tarafları belli değil. Yoksa ilan mı; itiraf mı edilmiyor? Ancak görüldü ki, açılım PKK ile iktidarın işbirliği sonucunda ortaya çıkmıştır. Çok açık. Ortada bir plan var, işbirliği var.

  PKK’yı koruma zihniyeti

  Siyasi atraksiyon yaparak, bilgiçlik taslayarak, Tokat saldırısının PKK dışında birileri tarafından yapılmış olduğunu anlatmaya çalıştılar. Neden PKK’yı korumaya çalışıyorsunuz? Kamuoyuna ‘PKK bunu yapmamış olabilir’ diyecek kadar PKK’ı koruma zihniyetine teslim oldunuz. Türkiye’de şiddeti ve terörü, siyasi hayattan tasfiye etmeye şiddetle ihtiyaç vardır.

  Kandil’e de deprem gibi yanıt

  Başbakan, ABD Başkanı Obama’yla bütün dünya meselelerini konuşmuş. Ancak Kandil konusu yok. Neden yok arkadaşlar? İsrail’le ilgili olarak ‘Deprem gibi yanıt veririm’ diyor. Güzel, ama biz deprem gibi yanıtı Kandil’e de vermesini istiyoruz. Oralara deprem gibi yanıt yok. Bunun sonucu Tokat. İktidar maalesef sokağın egemenliğine seyirci kalan bir noktadır.

  Atatürk’e ‘Piç’ diyen/images/100/0x0/55ead756f018fbb8f89a252c

  BAYKAL’ın iktidarın Tokat saldırısında gösterdiği tavrı Danıştay saldırısı sonrasında da gösterdiğini söylemesi üzerine AK Parti ve Bakanlar Kurulu sıralarından tepki geldi. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’ya dönerek, “Hayati Bey neden rahatsız oluyorsunuz” diyen Baykal, gizli tanık Osman Yıldırım’ın sicilini hatırlattı. Baykal şöyle konuştu: “Bu kişi, Eyüp 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 1995/78 sayılı kararıyla, kasten adam öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah taşımaktan 9 yıl hapis cezası almış. Ablasını öldürmekten 20 yıl hapis ceza almış, Akhisar Ağır Ceza 1989/32, nüfus kâğıdında sahtecilik yapmaktan mahkûm olmuş, Kırklareli Asliye Ceza, 1998/215, öz yeğenini satarak fuhuşa aracılık etmekten 2 yıl 6 ay hapis cezası almış, Erzurum 1. Asliye Ceza, 1998/391 falan ve Danıştay’da da müebbete mahkûm olmuş buradaki cinayetten. İşte Atatürk’e ‘Piç’ diyen kişinin sabıka kaydı.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı