Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal'dan kriz açıklaması

  ANKARA / DHA
  18 Ekim 2008 - 14:46Son Güncelleme : 18 Ekim 2008 - 14:46

  CHP lideri Deniz Baykal, Maliye'nin yurt dışındaki tasarrufları Türkiye'ye getirme planını eleştirdi.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sheraton Oteli'nde düzenlenen Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Kurulu'na katıldı.

   

  Törende konuşan Baykal, dünyanın, ekonomik açıdan büyük sarsıntının yaşandığı bir süreçten geçtiğini, bugüne kadar izlenen ekonomi politikalarında sıkıntıların ortaya çıktığını kaydetti.

   

  CARİ AÇIK

   

  Cari açığın Türkiye'nin en temel sorunu haline dönüştüğünü ifade eden Baykal, "Cari açığın altında dış ticaret açığı yatar. Bu konuda gereken duyarlılığın, dikkatin gösterilmemiş olması bugün bir sorun olarak karşımıza çıkmıştır. Hatırlarsanız, çok uzun süre Türkiye'de 'cari açık finanse edildiği sürece bir sorun değildir' anlayışına dayalı tartışmalar yaşanmıştır. Cari açığın bu kadar artmakta oluşunun yaratacağı sorunlara dikkati çekenlere karşı, 'merak etmeyin, cari açık finanse ediliyor, önemli bir sorun değildir' denilmiştir. Son borsa hareketlerinin altında Türkiye'deki cari açık tablosunun yattığını hepimiz çok açık bir şekilde görüyoruz. Cari açık konusundaki duyarsızlık, bir temel yanlış olmuştur" dedi.

   

  YURT DIŞINDAKİ TASARRUFLARI TÜRKİYE'YE ÇEKME

   

  Türkiye'de ekonominin durumuyla ilgili alınması gereken önlemler konusunda iki temel önlemin söz konusu olduğunu belirten Baykal, şunları söyledi;"Bunlardan biri, Maliye Bakanımızın, 'yurt dışındaki tasarrufları Türkiye'ye almak istiyoruz, her türlü sorgulama anlayışını bir tarafa bıraktık, ne paradır, niçin gelmektedir, vergi borcu nedir, mali statüsü nedir bunu sormayacağız, bavula paraları doldurup Türkiye'ye getirin, Türkiye'nin buna ihtiyacı var' yaklaşımı, bir önlem olarak bu ortalıkta telaffuz edilmiştir.

   

  Bu bir önlem olmaktan çok, Türkiye ekonomisinin saygınlığına, güvenilirliğine, ciddiliğine vurulmuş bir darbedir. Hiç kuşku yok ki anlık sıkıntıları çözeceğiz diye bir ekonominin temel saygınlığına zarar verecek böyle telaşla ortaya atılan önlemler yarardan çok zarar getirir. Bunların işlerliği de kuşkuludur. Niye kuşkuludur? Çünkü dünyanın bütün ekonomileri her türlü mevduata mutlak garanti ilan etmişlerdir. Yurt dışından o Türkiye'ye getirilmesi söz konusu olan paralar mutlak güvence altında bulunurken, şimdi daha bu konuda harekete geçememiş bir ekonomiye bunun getirilmesi, Maliye Bakanımızın sevimli davetiyle gerçekleşecek bir olay olarak gözükmemektedir."

   

  Bu konuda başka önlemlerin de alındığını belirten Baykal, "Maliye Bakanı, bildiğiniz gibi kredi geri çağırma girişimleri karşısında 'sakın ha kulağınızı çekerim' demektedir" dedi.

   

  TÜRMOB ELE GEÇİRİLMEK İSTENİYOR

   

  Baykal, 2008 yılındaki seçimlerden itibaren oda başkanlığı ve TÜRMOB Başkanlığı'nın en fazla iki dönem yapılabileceğini belirten Baykal, "Diğer esnaf kuruluşlarının seçimlerinde böyle bir düzenleme yoktur. TESK'e yönelik böyle bir düzenleme, orayı ele geçirme düşüncesiyle denenmiştir. Anayasa Mahkemesinden bunu döndürmeyi başarmıştık. Şimdi bu TÜRMOB'a karşı deneniyor. İki dönem, üç dönem, dört dönem, size ne? Siz ne karışıyorsunuz parlamentodakiler, sizin meseleniz değil" diye tepki gösterdi.

   

  Görüntü Dökümü

   

  -Baykal açıklama

   

  -Detay

   

  ANKARA / DHA

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı