Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal'dan Irak'a: Ya komşu olursun ya hedef

  ANKA
  23.10.2007 - 16:27 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye’nin 8 askerinin kaçırılması karşısında harekete geçmemesini eleştirirken, Irak yönetimine ve hükümete yüklendi. Irak’a, “ya komşu olursun ya hedef olursun” anlayışının anlatılması gerektiğini söyleyen Baykal, Türkiye’nin yeni bir terör politikası geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi. Vatandaşları terör eylemleri konusunda uyaran Baykal, sorunun Kürt kökenli vatandaşlarla değil, teröristlerle olduğunu söyledi.

  Partisinin Meclis Grup toplantısında konuşan Deniz Baykal’ın gündeminde terör vardı. Terör konusunun bütün yönleriyle ve ciddiyetle değerlendirilmesini isteyen Baykal, terörün birden bire artışına dikkat çekti.

  Türkiye’yi yönetenlerin terör konusunda doğru tavır sergilemediğini savunan Baykal, son yaşanan olayların Türkiye’nin milli mücadeleden bu yana karşı karşıya kaldığı en ciddi tehdit olduğunu söyledi. Son dönemde yaşanan terör saldırılarıyla kitlesel kayıpların yaşandığını kaydeden Baykal, olayın saldırı boyutuna geldiğini ifade etti.

  İki gün önce yapılan saldırıda 8 askerin kaçırıldığını hatırlatan Baykal son bir ayda teröre 42 kurban verildiğini belirtti. Baykal, “Bu seyredilecek manzara değil. Bu toplumun alışması beklenecek bir manzara değil. Bugün 10 binlerce insan her yerde ayakta. Ortada vatandaşların konuya sahip çıkmasını gerektiren bir belirsizlik var” dedi.

  8 askerin Kuzey Irak’tan giren PKK’lılar tarafından kaçırılarak yine Kuzey Irak’a götürüldüğünün belli olduğunu söyleyen Baykal, bu konuda harekete geçilmemesini eleştirdi ve İsrail örneğini hatırlattı. Baykal, “Ciddi ülkeler vatandaşlarına saldırı yapılmasına izin vermez” dedi.

  Türkiye’nin yol geçen hanına döndüğünü savunan Deniz Baykal, “Teröristlerin nereden geldikleri belli, kimler tarafından himaye edildikleri belli. Biz ne yapıyoruz? Boş sözlerle kendimizi avutuyoruz” diye konuştu.

  AKP Hükümetin “teröristin gönlünü yaparak” terörü önleme yoluna gittiğini ifade eden Baykal, eve dönüş yasası, Dubai’de yapılan anlaşma ve Terörle Mücadele Yasası’nın yanlış olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, söylediği her sözün terörü azdırdığını öne süren Baykal, Erdoğan’ın, Öcalan için “sayın” şehitler için de “kelle” ifadeleri kullandığını hatırlattı. Erdoğan’ın, son olarak teröristleri parlamento çatısı altına çağırdığını kaydeden Deniz Baykal, bu tavrın acziyetin göstergesi olduğunu söyledi.

  “YA KOMŞU OLURSUN, YA HEDEF OLURSUN”

  Türkiye’nin terörle mücadelede yeni bir anlayış geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Baykal, tek tek teröristlerle mücadele yerine, terörün kaynağının kurutulmasını istedi.

  Türkiye’nin Kuzey Irak’ta yaşayan halkla bir probleminin bulunmadığını ifade eden Baykal, ancak Kuzey Irak’ın Türkiye karşıtı saldırıların odağı olduğuna dikkat çekti. Baykal, Kuzey Irak’ın “Türkiye ve PKK” arasında tercih yapmaya zorlanması gerektiğini söyledi. Baykal, “Ya komşu olursun ya da hedef olursun. Bunu birilerinin ırak’a anlatması lazım” dedi.

  Terörün önlenmesi için milli politika oluşturulması gerektiği görüşünü yineleyen Baykal, bu konudaki görüşlerini Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ve diğer sorumlularla aynı masada anlatmak istediğini söyledi. Baykal, “Kuzey Irak’ın Türkiye ihanetine göz yuman politika milli politika değildir” diye konuştu. Türkiye ile terör konusunda şaka yapılamayacağının gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Baykal, ABD Dışişleri Bakanı Condollezza Rice’ın Başbakan Erdoğan’ın birkaç gün süre istemesine de tepki gösterdi. Baykal, hükümetin ABD’ye 4 yıldır süre verdiğini söyledi ve konunun 4 yıldır ABD’ye anlatılmadığını öne sürdü.

  Hükümetin, 3. tezkereyi aldığını hatırlatan Baykal, sınır ötesi operasyonu, Türkiye’nin değil PKK’nın yaptığını söyledi. Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye saldırılar yapıldığını ifade eden Baykal, 8 askerin kaçırılması karşısında Türkiye’nin harekete geçmediğini kaydetti. Baykal, “Bedeli neyse öderiz diyor. Yeter ödediğimiz bedel. Bırak biraz da onlar ödesin bedeli” diye konuştu.

  Türk Silahlı Kuvvetlerin güç kullanma gününün bugün olduğunu ileri süren Baykal, kullanılmayan gücün güç olamayacağını söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünden endişe etmediğini ifade eden Baykal, siyasi iradenin yoksun olduğunu öne sürdü.

  Baykal, Kürt kökenli vatandaşların Türkiye’nin asli unsurlarından olduğunu belirterek, “Biz Kürtleri seviyoruz. Biz bütün vatandaşlarımızı seviyoruz. Hepimiz Türk toplumunun bir parçasıyız. Biz teröristi sevmiyoruz” diye konuştu. Baykal, vatandaşları da uyararak kimse husumet içine girmesin diye konuştu.

  RTÜK TEPKİSİ

  Baykal, konuşmasında Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in Radyo Televizyon Üst Kurulu’na bir yazı göndererek, Hakkari’nin Dağlıca bölgesindeki operasyonlara ilişkin “halkın moral değerlerini olumsuz etkileyen, güvenlik güçlerine dönük zaaf imajı yayan, toplumsal psikolojiyi olumsuz etkileyen radyo ve televizyon yayınlarının” durdurulması kararı alınmasını da eleştirdi. Baykal, “Tedbir bu değildir” diye konuştu.

  GRUP SEÇİMİ BAŞA BAŞ

  Öte yandan, CHP’nin sabah yapılan kapalı grup toplantısında ise 3. Grup Başkanvekilliği seçimleri yapıldı. Seçimlerde, Ankara Milletvekili Hakkı Suha Okay ve Adana Milletvekili Tacidar Seyhan katıldı. 3 tur yapılan oylamanın ardından iki aday da 46’şar oyda kaldı. Seçimler, eşitlik bozulamadığı için tamamlanamadı. Seçimlere önümüzdeki hafta devam edilmesi bekleniyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı