Gündem Haberleri

  Baykal: Yılmaz, CHP'yle dayanışma içine girmiştir

  Hürriyet Haber
  01.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP'nin dünkü grup toplantısında, Başbakan Mesut Yılmaz ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi. Baykal, şunları söyledi: ‘‘Kavganın kendini boşlukta bırakacağını görmüş ve CHP ile dayanışma içine girmiştir. Hükümet görevini yeniden tanımlama ve bunun gereğini yapma yoluna girdi. İrtica konusundaki değerlendirmesini 28 Şubat süreciyle paralel hale getirdi. Böyle bir uyumun ortaya çıkması, bunalımın sona ermesine yönelik rahatlamayı getirmiştir.’’

  Baykal, koalisyon ortaklarının CHP'nin görüşünü reddetmesi halinde kriz çıkacağını da iddia ederek, ‘‘CHP'nin, bu hükümeti ne kadar devam edeceği bilinmeyen zamana doğru taşıması mümkün değildir. Seçimi alıkoyacak bir güç hükümette de, parlamentoda da yok’’ dedi. Baykal, ‘‘Seçimi çözüm görmemek, başka oluşumlara davetiye çıkarmaktır. Halkımızı mı değiştireceğiz. Halkımıza güveneceğiz’’ dedi. Seçimin sisleri dağıtacağını belirten Baykal, ‘‘Bilmiyorum 1980 yılında seçim kararı alınabilseydi, askeri darbe olur muydu?’’ diye konuştu.

  Yasalar konusunda da hükümete açık çek verdiğini belirten Baykal, ‘‘Anayasayı mı, BM şartını mı? Neyi değiştirecekseniz getirin birlikte yapalım. Ama artık ipe un sermeyin. Bayram sonrasına hızlı bir çalışmayla girilir, uygun bir zamanda da seçim kararı ilan edilir’’ dedi. DSP Lideri Bülent Ecevit'in tarikat lideri Fethullah Gülen'i açıktan savunmaya başlamasına tepki gösteren Baykal, ‘‘Siyasette kimin ne olduğu anlaşılamaz hale geldi’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı