Gündem Haberleri

  Baykal: Toptan çok günler gördü, geçirdi

  A.A
  05.08.2009 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Görevi 9 Ağustosta dolacak olan TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a veda ziyaretinde bulundu.

  Baykal'ın TBMM'deki makamında basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından konuşan Toptan, CHP Genel Başkanı ve arkadaşlarına teşekkür etti.
  Toptan, 2 yıl önce TBMM Başkanı seçilirken, Baykal'ın şahsıyla ilgili gurur verici değerlendirmelerinin hala hafızasında tazeliğini koruduğunu ifade ederek, “O zamanki desteği ve aradan geçen 2 yıl içerisinde TBMM'nin çalışmaları sırasında Baykal liderliğindeki CHP Grup Başkanvekillerinin iyi niyetli, sağduyulu, hoşgörülü politikaları, bu dönemin iyi geçirilmesini sağlamıştır” dedi.

  Anadolu'da, “Mahkeme kadıya mülk değildir” diye bir deyim bulunduğunu dile getiren Toptan, şunları kaydetti:
  “Bu makamlar, gelip geçici makamlardır. Bu makamlar gelip geçici olduğu için demokrasi güzel bir rejimdir. Önemli olan, bu makamlardayken hoş bir seda bırakabilmektir. Çok şükür her kesimden gelen tepkiler, en azından hoş bir seda bırakmaya çalıştığımız konusundaki iyi niyetimizi teyit eder görüntüdedir. Onun için mutluyum.”

  TBMM Başkanı Toptan, “Bir kırgınlığınız var mı?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:
  “Yok. Siyasette kırgınlık olmaz. Bu makamların gelip geçici olduğunu kabullenmezseniz, o zaman demokrasiye inancınız olmaz. Bu makamlardan, birileri gelecek, birileri gidecek. Ondan sonra yine birisi gidecek, başka birisi gelecek. Önemli olan devletin yüksek makamlarının, siyasetin yüksek makamlarının, kavgasız, gürültüsüz, patırtısız, kansız, bıçaksız el değiştirmesidir. İşte bunu yapabilen rejim demokrasidir. Çok şükür bu gelenekler Türkiye'de oluşuyor. TBMM gibi çok önemli bir yerin başkanı, kavgasız, dövüşsüz, hurdasız el değiştirebiliyor. Bunu önemsemek lazım. Burada da kırgınlık olmaz.”

  “GÜZEL BİR BAŞKANLIK DÖNEMİ YAŞATTI”

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Toptan'ın görev süresinin sonunda, nezaket ziyaretleriyle veda ettiğini hatırlatarak, onun başkanlığında geçen döneme ilişkin değerlendirmelerini kendilerine ifade ettiklerini söyledi.

  Baykal, “Sayın Toptan, geride bıraktığımız başkanlık döneminde, TBMM Başkanlığına yakışan, sorumlu, Anayasa'ya içtenlikle inanan, hoşgörü ve demokrasi anlayışını ön planda tutan, partiler arasındaki ilişkileri demokratik bir diyalogla sürdürmeyi amaçlayan güzel bir başkanlık dönemi yaşamıştır, yaşatmıştır. Kendisine bu duygularımızı ifade ettik” diye konuştu.

  Toptan'ın, siyasi yaşamın oldukça birikimli ve deneyimli bir insanı olduğunu belirten Baykal, “Çok günler gördü, geçirdi, bu dönemi de çok büyük bir olgunlukla ve vakarla karşılıyor, şu anda karşı karşıya bulunduğu tabloyu. Kendisine yakışan bir öz güven ve anlayış içinde değerlendiriyor. Kendisini kutluyorum. Yeni dönemin kendisi için hayırlı olmasını diliyorum” ifadesini kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı