Baykal: Tarlanın sulanmasından devlet sorumlu

ELBİSTAN (A.A)
13 Ağustos 2006 - 12:07Son Güncelleme : 13 Ağustos 2006 - 12:07

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Çiftçilerin tarlalarının sulanmasını sağlamak devlet için bir kamu sorumluluğudur” dedi.

Baykal, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda sanayici, iş adamları ve çiftçilerle düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'de çiftçilerin önemli sorunlar yaşadığını bildiklerini kaydetti.

Türkiye'de tarımsal üretimin gelişmesi ve çiftçinin ekonomik bakımdan güçlenmesi için sulama yatırımlarının büyük önem taşıdığını belirten Baykal, “Çiftçilerin tarlalarının sulanmasını sağlamak devlet için bir kamu sorumluluğudur” dedi.

Dünyanın en pahalı mazotunu tüketen Türk çiftçisinin, üretim maliyetlerinin artmasına karşılık ürününün para etmediğini söyleyen Baykal, şöyle konuştu:

“Türk tarımının gelişmesi, çiftçilerimizin ekonomik bakımdan güçlenmesi için sulama yatırımlarına önem verilmeli. Sulama Elbistan için de önemli GAP bölgesi için de önemli.  Elbistan güç bir coğrafyada bulunan ve büyük bir ekonomik potansiyele sahip bulunan bir ilçemiz. Elbistan'ın sorunlarını dikkate almamız gerekir. Elbistan ovası tarım potansiyeli bütünüyle değerlendirilmeli. Halen ovanın yüzde 75'i sulanamıyor. Adatepe Barajı'nın en kısa sürede tamamlanması gerekir. Eğer bu baraj tamamlanırsa 800 bin dönüm arazi sulanır, verimlilik 4-5 kat artar, ürün çeşitliliği artar.”

Baykal, Türkiye'nin linyit kömürü potansiyelinin yüzde 70'inin Elbistan'da olduğunu, linyit kömürünün düşük kalorili olması nedeniyle enerji üretiminde kullanıldığını, bunun Türkiye için önemli bir kazanç olduğunu bildirdi.
Kömür rezervi iyi değerlendirilerek yörede enerji üretiminin geliştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Baykal, “Yörede halen (A) ve (B) termik santrallerinde üretim yapılıyor, (C) ve (D) termik santrallerinin planlaması yapılıyor. Ancak, (A) termik santralinin kül tutma sisteminin çalışmaması nedeniyle kirlilik tehlikesi var” diye konuştu.
Baykal'a konuşmasının ardından, ilçeyi ziyareti nedeniyle Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut el dokuması bir halı, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy da plaket verdi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı