Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal: Seçimler Türkiye'nin kaderi olacak

  Arzu ÇETİK- Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  04.08.2006 - 14:26 | Son Güncelleme: 04.08.2006 - 16:25

  Baykal, çeşitli açılışlara katılmak için bugün geldiği İzmir'de, iki günlük programına başladı. Baykal İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na gelişinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı CHP'li Cevat Durak, CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, partisinin İzmir milettvekilleri ve çok sayıda partili tarafından ‘Başbakan Baykal’ sloganlarıyla karşılandı.

  CHP lideri Deniz Baykal, havalimanında gündeme ilişkin konuşan ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'nin yeni bir dönemden geçtiğini ifade eden Baykal, bu nedenle yapılacak ilk seçimlerin çok büyük bir önem taşıdığını, Türkiye'nin geleceğini belirleyeceğini ve buna önem vererek hazırlandıklarını söyledi.

  Baykal, Türkiye'nin en önemli konularından birisinin terör olduğunu söyledi. Son günlerde gazetelerin manşetlerine taşınan terör örgütüyle mücadele konusunda uzlaşmaya gidildiğine yönelik iddialara değinen Baykal, şunları söyledi:

  “Terörle mücadele konusunda, uzlaşmanın belli çevrelerde gerçekleştirildiği ve uzlaşma doğrultusunda fiili tahliyelerin yapılacağı, terör örgütünün önde gelen yöneticilerinin yurt dışına gönderileceği, onların altındakilerin Türkiye'ye intikal ettirileceği söyleniyor. Bu konuda yeni bir politikanın, uzlaşmanın, doğrudan ya da dolaylı görüşmelerle sağlandığı ve uygulama aşamasına gelindiği belirtiliyor. Başbakan Malezya'ya giderken bir gazetecinin bu konuyla ilgili sorduğu soruya ‘Bunlar ihanet soruladır’ dedi. Genelkurmay Başkanlığı bu açıklamadan bir gün önce, böyle bir mutabakatın, terörü kazanma politikasının olmadığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiçbir şekilde böyle bir katkı vermediğini açıkladı. Genelkurmay Başkanı da teyit etti.”

  Kapalı kapılar ardında kimlerle ne gibi pazarlıkların yapıldığını öğrenmek zorundayız” diyen Baykal şöyle devam etti:
  “Terörle mücadele, Türkiye'nin en önemli konusudur. Türkiye'nin bu mücadeleyi nasıl yürüttüğünü öğrenmek hepimizin hakkıdır. Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı'nın Başbakan'ın ve güvenlikle ilgili kurdumların ne düşündüğü, ne yaptığı herkesin bilgisi içinde olmalı. Bir yandan terör can almaya devam ediyor, bir yandan yukarıda garip garip söylemler geliştiriliyor, pazarlıklar ifade ediliyor. Fiili af uygulamalarının kapısının açıldığı söyleniyor. Türkiye'de terör örgütü ile AKP Hükümeti bir mutabakat yapmış mıdır? Toplumun arkasından terör örgütüyle pazarlıklar geliştirilmiş midir, geliştirilmemiş midir? Bunu öğrenmek hakkımız. ortaya çıkmasını istiyoruz.”

  Baykal ayrıca affın terör örgütünün silahlı mücadelesini sürdürürken dile getirilmesini de eleştirdi. Terörle mücadele yasasının eleştirilere neden olan 6'ıncı maddesini de CHP'nin muhaletefiyle AKP'nin değiştirmek zorunda kaldığını hatırlatan Baykal, Türkiye'nin çok iyi düşünülmüş, ulusal niteliğe kavuşmuş, toplumun desteğini kazanmış, güven veren, etkili bir terörle mücadele politikasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

  ORTADOĞU'DA YAŞANANLARI DEĞERLENDİRDİ

  Ortadoğu'daki son gelişmeleri de değerlendiren Deniz Baykal, yaşananların herkesi derinden sarstığını söyledi. Türkiye'yi Ortadoğu'daki savaş, terör ve ölüm bataklığının içine çekmeye yönelik tertipler karşısında çok dikkatli davranılması gerektiğini vurgulayan Baykal, “Türkiye'nin Ortadoğu'da gelişen parçalanma, etnik çatışma ortamına sürüklenmemesini güvence altına almak, bizim öncelikli milli hedefimizdir. Üzerimize düşebilecek iyi niyetli, yapıcı katkıyı her an vermeye hazırız. Ama Türkiye'nin dikkatli davranması gerekiyor. Bu dikkati kararlılıkla sürdüreceğiz. Ortadoğu'da yaşanan bu trajediyi de hiçbir siyasi bekleyişin haklı göstermesi mümkün değil. Ortadoğu insanlığın iflas ettiği bir manzarayı bir kez daha sergiliyor” diye konuştu.

  TSK'YA MÜDAHALE EDİLEMEDİ

  Genelkurmay Başkanlığı'na yapılan atamayı sevindirici ve olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Deniz Baykal, bu konuda çeşitli girişimlerin son dakikaya kadar sürdüğünü, ancak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne müdahale edilemediğini söyledi.

  ‘MERKEZ BANKASI'NI YÖNLENDİRME ÇABALARI VAR’

  Deniz Baykal, Devlet Bakanı Ali Babacan tarafından Merkez Bankası'nın merkezinin İstanbul'a taşınacağı yönündeki açıklamalarını da eleştirerek, “Merkez Bankası ile ilgili çok önemli bir kararın Merkez Bankası'nın bilgisi ve onayı dışında bir oldu bitti şeklinde siyasetçiler tarafından kamuoyuna ilan edilmesi, bu kurumun saygınlığına çok ciddi şekilde gölge düşürmüştür. Böyle önemli bir kararı açıklamak, bakanlara düşen bir iş değildir. Ama öyle anlaşılıyor ki Merkez Bankası'nı dışarıdan yönlendirme çabasında olanlar bu alışkanlığını sürdürmeye devam ediyor. Bu tavır Merkez Bankası'na ciddi şekilde zarar vermiştir. Siyasetçilerin, ülkeyi yöneten iktidar mensuplarının bu özensiz ve dikkatsiz söylemleri Merkez Bankası'nın bağımsızlığına saygısız bir tavır içinde olmaya devam ettiklerini gösteriyor” dedi.

  ARGO TARTIŞMASINA CEVAP

  Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın, danışmanı Cüneyd Zapsu ile ilgili olarak bir süre önce kendisinin söylediği sözleri eleştirip, argo konuştuğunu belirtmesine de cevap verdi. Baykal, “Başbakanın hiçbir Türk siyasetçisine, üslup konusunda şikayet söyleme hakkı yoktur” dedi. Deniz Baykal, Prof. Dr. Aydın Güven Gürkan Kültür Merkezi'nin açılışını gerçekleştirmek üzere Karşıyaka'ya geçti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı