Gündem Haberleri

  Baykal: Seçim kanunuyla yerli yersiz oynanmaz

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Seçim Kanunu ile "yerli yersiz" oynamamak gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, barajın düşürülmesi halinde parlamentonun "paramparça" olacağını ve Türkiye'nin kimlik siyasetine doğru sürükleneceğini savundu.

  Baykal, CHP Parti Meclisi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, TBMM Başkanı Ömer İzgi`nin seçim sistemine ilişkin önerilerini değerlendirdi.

  Seçime giderken, yeni bir Seçim Kanunu`nun ortaya çıkmasının üzüntü verici olduğunu ifade eden Baykal, ``Seçim Kanunu ile yerli yersiz oynamamak gerekir`` dedi.

  Baykal, seçim barajının gündeme gelmesinin, koalisyon partilerininkamuoyunda güçlerini kaybetmesinden kaynaklandığını öne sürerek, İzgi`nin, seçim barajı ile oynanmaması gerektiği saptamasının çok önemli olduğunu belirtti.

  Baraj konusunda, sistemin istikrarlı bir şekilde uygulanması gerektiği görüşünü dile getiren Baykal, bir partinin seçim barajı altında kalmasının, siyasal yaşamın bir gerçeği olduğunu ve bunun çok vahim olmadığını kaydetti.

  Baykal, barajın düşürülmesi halinde parlamentonun ``paramparça`` olacağını ve Türkiye`nin kimlik siyasetine doğru sürükleneceğini savundu.

  Seçim ittifaklarını, barajı yok saymanın bir yöntemi ve sakıncalı olarak niteleyen Baykal, ittifakların, seçim ittifaklarının, siyasi partileri kimliksizleştirme ve erozyona uğratma tehlikelerini de doğurabileceğini söyledi.

  İzgi`nin milletvekili sayısının, nüfusa göre değil, seçmen sayısına göre dağıtılması önerisini de değerlendiren Baykal, ``Nüfus sayımına 60 trilyon lira harcandı. Eve hapsedildik. En kaba, ilkel, yöntemler uygulandı ama tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Bu nüfus sayımı geçersizdir. Geçersiz bir nüfus sayımını esas alarak, milletvekili sayısı dağıtılabilir mi, güvenilir mi? Bu nedenle seçmen sayısına göre milletvekili dağıtılması önerisini sahiplenmek lazım`` diye konuştu.

  Baykal, Seçim Kanunu`nda değiştirilmesi gereken temel noktanın ön seçim sistemi olduğunu anlattı.

  Deniz Baykal, 450 milletvekilinin illerde yapılacak seçimler, 100 milletvekilinin ise ``Türkiye milletvekilliği`` denilen ortak oy pusulasından çıkmasını uygun bulduklarının bildirdi. Türkiye milletvekilliği konusunda Anayasa Mahkemesi`nin verdiği kararı hatırlatan Baykal, gerekirse bir anayasa değişikliği yapılarak, Türkiye milletvekilliğine çözüm bulunulabileceğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı