Baykal piyasaları oynattı

Hürriyet Haber
21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

CHP Lideri Deniz Baykal'ın ‘‘Hükümetten desteğini çekecekleri’’ yönündeki mesajları, dün para piyalarını karıştırdı. Sabah saatlerinde borsa düştü, faiz ve döviz yükseldi. Baykal, öğlen saatlerinde, ‘‘Hükümeti düşürmeyiz’’ deyince, piyasalar normale döndü.

Piyasalarda dün ‘‘Baykal sendromu’’ yaşandı. CHP Lideri Deniz Baykal'ın ‘‘hükmet doğal ömrünü tamamladı’’ sözleriyle, koalisyona dışarıdan verdiği desteği çekebileceği yolundaki açıklamaları, dün sabah açılıştan itibaren piyasaları karıştırmaya yetti.

Baykal'ın bu açıklamaları üzerine borsa şok düşüşle açılırken, döviz ve faiz cephesinde tedirginlik yaşandı. Borsa panik satışların da etkisiyle birinci seansı yüzde 2 oranında düşüşle kapattı. İlk seansta endeks 67 puan birden düşerek 3 bin 180 puana geriledi.

Bono oranları da sabah açılışta 2-3 puan birden arttı. Bonoda en fazla işlem gören haziran vadeli kağıtlarda oran, yüzde 116'ya kadar yükseldi. Siyasi cephedeki gerginlik nedeniyle bankalararası Türk Lirası piyasasında da açılışta gecelik oranlar yüzde 83'e kadar çıktı.

Borsa ve faizde açılışta yaşanan tedirginlik döviz piyasalarında da gözlendi. Günlük devalüasyon oranı binde 1.4'e kadar yükseldi.

ÖĞLEDEN SONRA

CHP Lideri Baykal, basında yeralan sözlerinin aksine öğle saatlerinde ‘‘hükümeti düşürmeye yönelik bir kararları olmadığı’’ açıklamasını yaptı. Bu açıklamalar ise, piyasaların moralini düzeltmeye yetti.

Baykal'ın bu sözlerinin ardından borsa ikinci seansta gelmeye başlayan alım emirleriyle önce toparlanmaya başladı. Kapanışa doğru ise artan alımlarla, artıya bile geçti ve haftayı 22 puan veya diğer bir ifadeyle binde 7'lik artışla kapattı.

Borsada ilk seanstaki tedirginliğin ikinci seansta ortadan kalkması işlem hacmine de yansıdı. İlk seansta sadece 18 trilyon lira düzeyinde gerçekleşen işlem hacmi, ikinci seansta 30 trilyon lirayı aştı.

Baykal'ın son açıklamaları döviz ve faiz piyasalarını da olumlu etkiledi. Açıklamalar, dövizde satış getirirken bono oranlarında da düşüşe yolaçtı. Sabah 238 bin 500 liraya kadar yükselen dolar öğleden sonra 238 bin liraya düzeyine geriledi. Merkez Bankası düşüşün hızlanması üzerine bu kez günlük devalüasyon oranını tutturmak için dolar satın alarak piyasaya müdahale etti. Müdahale sonrası da dolar 238 bin 300 liranın üzerine çıktı.

Faizler de öğleden sonra düşüş gözlendi. gecelik oranlar yüzde 83 seviyesinden yüzde 78'e düşerken bonoda gelen tepki alımlarının da etkisiyle geriledi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı