Gündem Haberleri

  Baykal: Mehmetçik'i çatışmaya göndermeyin

  A.A.
  15.08.2006 - 17:04 | Son Güncelleme:

  Baykal, İsrail'in Hizbullah'ı silahsızlandırmayı beceremediğini ve şimdi bunun uluslararası güçle yapılmak istendiğini belirtti.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Gül, Baykal'a Ortadoğu'daki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Baykal ise Lübnan'da henüz ateşkesin bile tam olarak sağlanmadığını ve Türk askerinin bölgede bir çatışmaya girmemesi gerektiğini söyledi.

  CHP Genel Merkezi'nde gerçekleşen ziyaret bir saatten uzun sürdü. Ziyaret sırasında Gül'e sağ kolu Altay Cengizer, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ali Tuygan ve Ortadoğu'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Bozkurt Aran eşlik etti. Toplantı sonrasında Gül herhangi bir açıklama yapmazken Baykal, uluslararası gücün görevi tam olarak belli olmadan Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermemesi gerektiğini söyledi. Uluslararası barış güçlerinin bazen barışı sağlamak bazen de mevcut barışı sürdürmek için görev aldığını hatırlatan Baykal, Lübnan'a gönderilecek gücün görevlerinin kesin olarak belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden geçen 1701 sayılı kararda Güney Lübnan'ın Lübnan güvenlik güçleri dışında silahlı gruplardan arındırılmayı öngördüğünü belirten Baykal, bunun Hizbullah'la çatışma anlamına geldiğini savundu.

  Türk askerinin böyle bir çatışmaya girmemesi gerektiğini belirten Baykal, "Lübnan, Somali'ye benzemez" dedi. Baykal, Türkiye'nin Orta Doğu'daki çatışmalarda taraf olmaması için elinden geleni yapması gerektiğini kaydetti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Lübnan Başbakanı'nı aradığını, daha sonra Lübnan Başbakanı'nın Türkiye, Lübnan'a asker gönderecek açıklaması yaptığını hatırlatan Baykal, Türkiye'nin Lübnan'a gönderilecek uluslararası güce mutlaka katkıda bulunacağı yönünde bir izlenim verdiğini ancak buna Başbakan'ın tek başına karar veremeyeceğini söyledi.

  Baykal, Türk askerinin Güney Lübnan'da bir çatışmaya girmesine kesinlikle karşı çıkacaklarını kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı