Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal: Meclis acilen terörü görüşmeli

  Ankara
  12 Eylül 2005 - 15:22Son Güncelleme : 12 Eylül 2005 - 15:22

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin, bir süreden beri çok tehlikeli bir çatışma ortamına sürüklenmekte olduğunu ve bu gelişmeyi CHP olarak derin bir kaygıyla izlediklerini belirterek, “TBMM'yi, bu değerlendirmelerin yapılabileceği, hükümetin tutarsız tutumunun değerlendirilebileceği bir toplantıya çağırmayı kararlaştırmış bulunuyoruz” dedi.

  Deniz Baykal, CHP Genel Merkezi'nde yaklaşık 2 saat süren ve MYK üyeleri, grup başkanvekilleri ile grup yönetim kurulu üyelerinin katıldığı ortak toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

    

  Baykal, Türkiye'nin bir süreden beri çok tehlikeli bir çatıma ortamına doğru sürüklenmekte olduğunu ifade ederek, bu gelişmeyi CHP olarak derin bir kaygıyla izlediklerini söyledi.

   

  Bu terör olaylarının Türkiye'yi çok ciddi şekilde sarstığını dile getiren Baykal, 1999'dan sonra terörde yaşanan sükunet döneminin ardından, yeni bir ortamın şekillenmekte olduğunu belirtti.

    

  AYRILIKÇI TERÖR

   

  Yeni terör ortamını doğru politikalarla izlemenin en önemli görev olduğunu, terör konusunun bir iç politika tartışması haline getirilmemesi gerektiğini anlatan Baykal, yeni terörün, ayrılıkçı bir terör olarak uygulanmakta olduğunun artık netleşmeye başladığını belirtti.

   

  Toplumu tedirgin edecek terör olaylarının Anadolu'ya her an sıçrayabilecek bir çatışma ortamına yön verebileceğini işaret eden Baykal, şöyle devam etti:

    

  “Türkiye'nin zihninin çok net olması gerektiğini düşünüyoruz. İktidarın çok net bir terör kavramına tanık olamıyoruz. Hükümetin sergilediği tavır güven verici değil, görmezlikten gelme, yok saymaya dayalı bir politikayı götürüyor. Olayın artık görmezlikten gelmek gibi bir olayı çoktan aştığını görüyoruz.”

    

  CHP Genel Başkanı Baykal, Türkiye'nin çok ciddi bir sorunla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, “TBMM'yi, bu değerlendirmelerin yapılabileceği, hükümetin tutarsız tutumunun değerlendirilebileceği bir toplantıya çağırmayı kararlaştırmış bulunuyoruz, umuyoruz 1 hafta içinde TBMM toplanacaktır” dedi.

    

  Baykal, başvuruyu TBMM başkanlığına yarın yapacaklarını ve 20 Eylül'e kadar Genel Kurul'un toplanmasını umduklarını da söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı