Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal: Malatya olayı değil Türkiye'nin olayı

  ANKA
  28 Ekim 2005 - 14:46Son Güncelleme : 28 Ekim 2005 - 14:46

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal Malatya’daki çocuk yuvasında yaşanan vahşeti değerlendirirken, "Aslında olay Malatya olayı değil. Türkiye olayıdır" dedi.

  SHÇEK’den sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun yurt dışı gezisini kesip dönmemesini de eleştiren Baykal, AKP Malatya Milletvekili Ali Osman Başkurt’un "yanılmışım" sözünü de "O milletvekili o yöneticiyi tayin ettirdiği için pişman, ama bilsin ki Türkiye’de 70 milyon insan da AKP’yi bu şekilde iktidara getirdiği için pişmandır. Pişmanlık sadece yurt yöneticisinin atamasıyla geçiştirilecek düzeyde değil. Çok daha büyük pişmanlık var. AKP milletvekili yanıldı. AKP kadın kolları yanıldı. AKP hakkında Türkiye yanıldı" şeklinde değerlendirdi.

  Gazetecilerin SHÇEK yuva vahşetini sormaları üzerine Baykal, "Malatya’da yaşanan olaylar Türkiye’nin bir sosyal gerçekliğini, bir yüzünü kamuoyu önüne serdi. Alınması gereken dersler var. Olayın sadece Malatya ile ilgili olduğunu düşünmek kendimizi aldatmak demektir. Olay Malatya’yı aşan bir olaydır. Pekçok kurumda var olan olumsuzlukları bir kez daha hatırlattı" şeklinde konuştu.

  Yuva Müdürü Niyazi Yılmaz’ın atanmasında aracı olduğu ortaya çıkınca "yanılmışım" diyen AKP Malatya Milletvekili Ali Osman Başkurt’un açıklamalarını da değerlendiren Baykal, bütün Türkiye’nin AKP’yi iktidara getirerek yanıldığını söyledi ve ekledi: "O milletvekili o yöneticiyi tayin ettirdiği için pişman, ama bilsin ki Türkiye’de 70 milyon insan da AKP’yi bu şekilde iktidara getirdiği için pişmandır. Pişmanlık sadece yurt yöneticisinin atamasıyla geçiştirilecek düzeyde değil. Çok daha büyük pişmanlık var. AKP milletvekili yanıldı. AKP kadın kolları yanıldı. AKP hakkında Türkiye yanıldı. Düzeltilmesi asıl yanılgıda, herkes haddini bilecektir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı