Gündem Haberleri

  Baykal’la kesin mutabakatımız yok

  Hürriyet Haber
  29.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Mesut Yılmaz, CHP Lideri Deniz Baykal'la seçim hükümeti konusunda kesin bir mutabakata varmadıklarını belirterek, ‘‘Sayın Baykal, sanki bu görüşme yapılmış, sonunda kesin bir mutabakata varılmış gibi bunu kamuoyuna yansıttı’’ dedi.

  Telsim ve Turkcell yöneticilerini Başbakanlık'ta kabul eden Yılmaz, bir gazetecinin, Baykal'ın CHP Grubu'ndaki konuşmasını hatırlatması üzerine, ANAP Grubu'nun da durumu değerlendireceğini, hükümet ortaklarıyla da biraraya geleceğini belirterek, bu aşamada yorum yapmak istemediğini söyledi. Baykal'la vardıkları mutabakatın en önemli unsurunun, yaz tatiline kadar Meclis'in tam kapasiteyle çalıştırılması olduğunu hatırlatan Yılmaz şunları söyledi:

  ‘‘Bu tamamlandıktan sonra, gelecek yıl mahalli seçim tarihini esas almak suretiyle bir seçim kararı alınması mutabakatı var. Bu hususlarda partilerimizin herhangi bir farklı görüşü sözkonusu değildir. Tepki çeken, anlaşmazlık konusu olan husus, Sayın Baykal'ın buna ilave ettiği seçim hükümeti formülüdür. Bu seçim hükümetinin şeklinin, süresinin uygun olmadığı şeklinde eleştiriler sözkonusudur. Biz zaten Sayın Baykal'la yaptığımız görüşmede bunu kesin mutabakata bağlamadık. Bunu, ön şart saydığımız hususun gerçekleşmesinden sonra, Ekim ayından itibaren görüşmeyi kararlaştırdık. Sayın Baykal'ın sanki bu görüşme yapılmış, sonunda kesin bir mutabakata varılmış gibi bunu kamuoyuna yansıtması; zannediyorum kamuoyunda yanlış anlamalara, epkilere neden oldu. Ben bu hususu, Sayın Baykal'ın yeniden gözden geçirmesini beklediğimizi ifade ettim.’’

  Yılmaz, Baykal'la şartların gerektirmesi halinde yeniden biraraya geleceklerini de bir soru üzerine açıklarken, ‘‘Ama, önce kendi partim ve ortaklarımla temas edeceğim. Ondan sonra zannediyorum yeni bir noktaya geleceğiz’’ dedi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı