Gündem Haberleri

  Baykal izleri siliniyor

  Hürriyet Haber
  24.05.2010 - 12:42 | Son Güncelleme:

  CHP'de PM Listesi açıklandı. Listede, Baykal döneminde Merkez Yönetim Kurulu üyesi olan 18 üyeden 14'ü liste dışı kaldı.

   

  İŞTE O LİSTEDEKİ İSİMLER / WEB TV

  CHP KURULTAYI'NDA İZDİHAM / WEB TV

  Eski MYK'da yer alan 18 kişiden sadece Önder Sav, Faik Öztrak, Mesut Değer, Mehmet Ali Özpolat yer aldı.
  Baykal'a yakın isimler olarak bilinen Yılmaz Ateş, Onur Öymen, Algan Hacaloğlu, Cevdet Selvi ve Mustafa Özyürek liste dışı kaldılar.

  BAYKAL'A RAKİP OLANLAR LİSTEDE  

  Yine Baykal'ın izlerin silinmesinin bir başka belirtisi ise, Deniz Baykal'ın GenelBaşkanlığı döneminde kurultayda kendisine rakip çıkan iki ismin, Umut Oran ve Haluk Koç'un da, Parti Meclisi Listesine girmesi oldu.

   Daha önce MYK'da olup, Baykal'la arası açılan ve MYK'dan istifa eden Oğuz Oyan da Parti Meclisi listesine girdi.

  Zeynep GÜRCANLI hurriyet.com.tr

  GÜRSEL TEKİN ETKİSİ

  Parti Meclisi listesinde ağırlık Önder Sav'ın ekibinde. Ancak Gürsel Tekin'e yakın isimler de listeye girmiş durumda. Bunlar arasında, Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı kampanyasını yürüten ekipten Melda Onur adı öne çıkıyor.
  Listede bir de tanınan iletişimci var; Nuran Yıldız, bir dönem Genelkurmay'a da iletişim alanında danışmanlık yapmıştı.

  MUHARREM İNCE GRUP BAŞKAN VEKİLLİĞİNE

  Son dönemde Partide öne çıkan isimlerden Muharrem İnce ise Parti Meclisi listesinde yer almadı. Bu durum, İnce'ye grup yönetminde görev verileceği olarak yorumlandı. İnce'nin, Kemal Anadol ile birlikte CHP'nin TBMM'deki Grup Başkan vekilliğini üstlenmesi bekleniyor.

  NİHAT MATKAP SENDİKALARDAN SORUMLU

  Listede yer alan bir başka önemli isim ise eski bakanlardan Nihat Matkap. Matkap'ın, sendikalarla ilişkilerden sorumlu olması bekleniyor.

  GÜRSEL TEKİN'İN İTİRAZ ETTİĞİ İSİMLER LİSTE DIŞI
   
  Ankara'da dün CHP adeta iki kampa bölünmüş gibiydi;

  Gürsel Tekin liderliğindeki, aralırnad 35 il başkanının da yer aldığı "genç ekip", daha önceki Parti Meclisi'ndeki bazı isimlere karşı çıkmış, Önder Sav'ın taslak listesinde yer alan bazı isimlere, partinin gençleştirilmesi adına itiraz etmişlerdi.

  Bu itirazlar, yeni listede kabul görmüş durumda.

  Bunlar arasında, Birgen Keleş, Ali Topuz, Şükrü Elekdağ gibi isimler de yer alıyordu. "Genç grubun" itiraz ettiği bu isimler, bugün yayınlanan blok listede yer almadı.

  GÜRSEL TEKİN'İN İTİRAZ ETTİĞİ İSİMLER LİSTE DIŞI
   
  Ankara'da dün CHP adeta iki kampa bölünmüş gibiydi;

  Gürsel Tekin liderliğindeki, aralarında 35 il başkanının da yer aldığı "genç ekip", daha önceki Parti Meclisi'ndeki bazı isimlere karşı çıkmış, Önder Sav'ın taslak listesinde yer alan bazı isimlere, partinin gençleştirilmesi adına itiraz etmişlerdi.

  Bu itirazlar, yeni listede kabul görmüş durumda.

  Bunlar arasında, Birgen Keleş, Ali Topuz, Şükrü Elekdağ gibi isimler de yer alıyordu. "Genç grubun" itiraz ettiği bu isimler, bugün
  yayınlanan blok listede yer almadı.

  TANRIKULU'NUN YERİNE FARAÇ

  Önder Sav’ın hazırladığı taslak listede Diyarbakır Barosu eski Başkanı Sezgin Tanrıkulu’nun ismi vardı. Ancak parti içinde bu isme karşı bazı tepkiler oluştu. Bunun yerine Gürsel Tekin’in de telkinleriyle gazeteci Mehmet Faraç’ın adı listeye dahil edildi.

  Faraç özellikle Güneydoğu konusundan yaptığı haberlerle tanınıyor.

  UĞUR ZİYAL'E TEKLİF GİTTİ, AMA ZİYAL "ŞİMDİLİK" GİRMEK İSTEMEDİ
   
  CHP Parti Meclisi listesi için, Türk hariciyesinin en önemli isimlerinden, eski Dışişleri Müsteşarlarından emekli Büyükelçi Uğur Ziyal'e de teklif gitti.

  Ancak CHP Kulislerine göre Ziyal, Önder Sav kanadından kendisine gelen teklife "teşekkür etti". Ziyal'in "şimdilik" aktif siyasete atılmak istemediği ifade ediliyor.

  LİSTEDE TURAN GÜNEŞ ETKİSİ
   
  Parti Meclisi listesinde CHP'nin efsanevi Dışişleri Bakanlarından Turan Güneş'in ailesinden iki isim yer aldı.

  Kıbrıs Barış Harekatı döneminde, harekatın başlangıç parolası Turan Güneş'in kızının adına ithafen "Ayşe tatile çıktı" olarak belirlenmişti.
  İşte o Ayşe'nin hem kardeşi, hem de eşi şimdi CHP Parti Meclisi listesinde.

  Turan Güneş'in oğlu Hurşit Güneş ile damadı Sencer Ayata, Kılıçdaroğlu'nun CHP yönetiminde yer alıyorlar.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı