Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal: Hükümetin gözü oynaşta

  Hürriyet Haber
  03 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ekim 1997 - 00:01

  CHP Lideri Deniz Baykal, hükümetin uygulamalarına ilginç bir benzetmede bulunarak, ‘‘Hükümetin bir gözü işte, bir gözü oynaşta. Bir gözü icraatta bir gözü ise seçimde’’ dedi. Baykal dün Türkiye İl Genel Meclisi Üyeleri Birliği'ni kabulünde, Başbakan Yılmaz'ın ‘‘Bu hükümet 2000'e kadar iktidarda’’ sözlerine, ‘‘Bu pek tekin bir tahmin değil’’ karşılığını verdi. Hükümeti kararsız olmakla suçlayan Baykal, ‘‘Hükümet çeşitli alanlarda net tavır belirleyememiştir. Hükümet, önce ne hükümeti olduğuna karar versin. Seçim hükümeti mi, icraat hükümeti mi?’’ diye konuştu. Hükümet bunalımı yaratmak istemediklerini belirten Baykal, şunları söyledi:

  ‘‘Ancak biz eğriye eğri, doğruya doğru deriz. Muhalefet partileri, kendilerini iktidarı suçlamakla görevli sayıyorlar. Bu sağlıksız bir anlayış. Biz kesintisiz eğitimi destekledik. Susurluk'u aydınlatmak için atılan adım hükümetten gelsin gelmesin biz bunu da destekleriz. Ancak zamları da eleştiririz. Biz hükümeti yıkmak için öncülük yapmıyoruz. Günü gelince millet, sandıkta hesap soracaktır.’’

  Bir soru üzerine Baykal, 163. madde konusunda tavırlarının açık olduğunu ifade ederek, ‘‘Düşünce ve inanç özgürlüğünü en geniş ölçüde kullanmak istiyoruz. Laik demokratik düşüncenin tehdit altına girmemesi gerektiğine inanıyoruz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı