Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal: Helal değilse, haram zıkkım olsun....

  ANKA
  07 Şubat 2006 - 15:33Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 15:40

  Başbakan Erdoğan’ın bu sabah mal varlığını açıklamasının ardından CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Meşru, helal kazanç başımızla beraber, ama helal olmayan, kazanç da haram zıkkım olsun" dedi.

  Baykal, bir servet beyanının önem kazanması için önce doğru olması, beyanı yapanın gizli kasasının olmaması, mal varlığının birilerinin üzerinde olmaması gerektiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan’a "Nedir çerçeven kardeşim? senin harcama sınırın ne? Hem arkadaşlarımın hem kendimin parasını harcarım dediğin zaman o verdiğin mal beyanının bir anlamı olur mu?" diye soran Baykal, siyaset adamlarının hesabını verebilmesi, kazancını kamuoyuna net bir şekilde anlatabilmesi gerektiğini belirtirken, "Meşru, helal kazanç başımızla beraber, ama helal olmayan, kazanç da haram zıkkım olsun" dedi.

  Deniz Baykal, partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’de ve dünyada yaşanan son gelişmelere dikkat çekti.

  EKONOMİK CİNAYETLER İŞLENİYOR

  Baykal, Türkiye’nin içinde bulunduğu ortamda, çok açık, net bir ifadeyle ekonomik cinayetler işlendiğini kaydederken, bunun son örneklerinin narenciye alanında ve Tekel’de yaşandığını söyledi. Narenciye üreticisinin bir büyük krize doğru gittiğini, bunun altında da iktidarın tavrının yattığını kaydeden Baykal, "Bir başka cinayet Tekel cinayeti. Şimdi bir kararla sadece Türk tütünü işleyen Malatya ve Adana’daki Tekel fabrikalarının kapatılıyor. Binlerce insan işsiz kalacak, Türkiye’nin karlı iki fabrikası kapanacak, meydan birilerine teslim edilecek. Üç beş kişinin karı için Türkiye’nin ekonomik can damarlarının kesilmesine isyan ediyoruz. Bu bir özelleştirme değil imhadır, yok ediştir" diye konuştu.

  KARİKATÜR KRİZİ

  Baykal, dünyanın geldiği noktada maalesef Müslümanların çok büyük haksızlığın muhatabı olmasının, kabul edilemez bir saldırıya hedef yapılmanın rahatsızlığı içinde olduklarını söyledi. İslamiyeti terörle özdeşleştirmenin hem çok büyük bir haksızlık hem de büyük bir yanlış olduğunu dile getiren Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Bu çok tehlikeli, patlayıcı bir ortam yaratmıştır. Bu ortamı Danimarka’da sorumsuz bazı kişiler, tiraj kaygısıyla mı, yoksa büyük bir küresel provokasyonun parçası olarak mı yaptı bilemiyoruz ama akla hayale gelmeyecek, hiç yapılmamış bir şeyi düşünce özgürlüğünün gereğidir diye yaparak büyük bir gerginliğe yolaçmışlardır. Sanıyorum bugüne kadar 6 kişi bu olay nedeniyle vefat etmiştir. Bir an önce bu gidişi durdurmak gerekir. Buna karşı hep birlikte, etkin bir biçimde sesimizi yükseltmemiz gerekir. Bu konuda insanlığın hala konunun ciddiyetini kavrayamamış olduğunu görüyoruz. Derhal, en yüksek siyasi otoritelerin başta Danimarka Başbakanı olmak üzere tüm dünyadan ve bütün müslümanlardan özür dilemesine ihtiyaç vardır. Yani bunu geçiştirmek, görmezden gelmek hiz bir şekilde mümkün değildir. Bir yanlış yapılmıştır, bu yanlışın sorumlulğu üstlenilmeli ve insanlardan özür dilenmelidir."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı