Gündem Haberleri

  Baykal: "Erbakan örnek nitelikteydi"

  ANKA
  28.02.2011 - 14:42 | Son Güncelleme:

  CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Türkiye’deki önemli dönüşümlerin altında Necmettin Erbakan’ın çok önemli etkisi olduğunu belirterek, “Açtığı siyasi mücadele yöntemi içinde hem başarıları hem de derin hayal kırıklıklarını yaşamıştır. Acı, tatlı bütün yönleriyle siyasi hayatın bütün yönlerini kendi yaşamı içine katma durumunda olmuştur" dedi.

  Baykal, CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş’le birlikte Saadet Partisi Genel Merkezi’ne gelerek, taziye ziyaretinde bulundu. Baykal gazetecilere yaptığı açıklamada, Erbakan’ın siyasal yaşamın “çok önemli ve çok renkli” şahsiyetlerinden biri olduğunu söyleyerek, “Siyaseti bir kişisel tatmin yöntemi olarak kesinlikle anlamayı reddetmişti. Bir dava, bir inanç mücadelesi anlayışı içinde siyaset yapmıştır” dedi. Türkiye’deki önemli dönüşümlerin altında Erbakan’ın çok önemli etkisi olduğunu belirten Baykal şöyle devam etti:

  “Açtığı siyasi mücadele yöntemi içinde hem başarıları hem de derin hayal kırıklıklarını yaşamıştır. Acı, tatlı bütün yönleriyle siyasi hayatın bütün yönlerini kendi yaşamı içine katma durumunda olmuştur. Siyasi mücadelesinin ötesinde kişiliği, insan ilişkileri, nezaketi, zarafeti siyasi hayatımıza örnek olması gerekir. Kendisiyle 1974 Hükümetinde bir arada çalışma imkanı bulmuştum. O hükümette esas itibariyle bir uyum, işbirliği içinde güzel çalışmalar yapılmıştı. Kıbrıs’a yönelik izlenen politika da o hükümetin bir politikası olarak gerçekleştirilmiştir. Siyasi hayatımızın daima ilgiyle hatırlanacak, saygıyla anılacak önde gelen bir şahsiyetidir. Kendisine vefatı dolayısıyla bu duygularımı, bu düşüncelerimi kamuoyuna ileterek bir anlamda bir manevi görevi yerine getirdiğimi düşünüyorum. Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanı Cennet olsun. Sevenlerine, ailesine, tüm milletimize başsağlığı diliyorum.”

  "ERBAKAN'IN SİYASİ ÇİZGİSİ BİR EKOLDÜR"

  Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener de “Erbakan Hocamızın vefatını üzüntüyle öğrendiğimiz dakikadan itibaren gönlümüz, duygularımız onun ruhaniyetiyle beraberdir” diye konuştu. İlk saatlerde hastaneye gittiklerini, bugün ise sevenlerini, dostlarını yalnız bırakmamak için genel merkeze taziye ziyaretinde bulunduklarını ifade eden Şener, Erbakan’ın açtığı siyasi çizginin bundan sonraki dönmeleri de hep etkileyeceğini, Erbakan’ın siyasi çizgisinin bir ekol olduğunu belirtti. Erbakan’ın yokluğunun her zaman hatırlanacağını söyleyen Şener, “Onun Türk siyasetine kazandırdıkları ve siyaset çizgisi her zaman var olacaktır” dedi. Şener, yarın İstanbul’da düzenlenecek cenaze törenine de katılacağını bildirdi.

  GENEL MERKEZE İKİ GÜNDÜR ZİYARETÇİ AKIYOR

  Saadet Partisi Genel Merkezi, Erbakan’ın yaşamını yitirdiği dün öğle saatlerinden bu yanan ziyaretçi akınına uğruyor. Siyasilerin yanı sıra çok sayıda partili de burada taziyelerini sunuyor. Baykal ve Şener’in yanı sıra TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Eski Bakanlardan Ali Çoşkun, HAS Parti Genel Başkan Yardımcıları Şeref Malkoç, Mücait Yılmaz, Musa Demirci de taziyelerini sunmak üzere parti genel merkezine gelenler arasında yer alıyor. Genel Merkezde taziyeleri Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan ile Genel Başkan Yardımcıları Şevket Kazan ile Mustafa Kamalak kabul ediyor. DP Genel Başkan Yardımcısı Osman Çilsal da, parti yöneticilerinin yanında bulunuyor.

  Genel Merkezin yanında bulunan Hamidiye Camii’nde sürekli dualar okunurken, parti dışında kurulan çadırlardan ziyaretçilere çeşitli ikramlarda bulunuyor. Parti genel merkezi tarafından da Erbakan için lokum ve helva dağıtılıyor.(

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı