Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Baykal engelliler kütüphanesini açtı

  Mehmet ÇINAR / ANTALYA, (DHA)
  10.05.2011 - 15:04 | Son Güncelleme: 10.05.2011 - 15:04

  CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Engelli Danışma Merkezi ve Görme Engelliler Kütüphanesi’nin açılışını yaptı.

  Engellilerin sosyal hayata daha aktif katılımlarını sağlamak amacıyla, engellilere ve ailelerine danışmanlık ve sosyal destek verecek Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Engelli Danışma Merkezi ve Görme Engelliler Kütüphanesi, Konyaaltı Caddesi üzerinde açıldı. Cadde üzerindeki evinden yürüyerek merkeze geçen Deniz Baykal’a, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Mustafa Akaydın, Vali Yardımcısı Mehmet Seyman ile bazı partililer ve belediye görevlileri eşlik etti.

  DOWN SENDROMLU ÇOCUKLARA ’ÇAK’

  Açılış öncesinde Engelli Bireyler Derneği’nin down sendromlu çocuklardan oluşan Özgür Yaşam Grubu’nun müzik ve dans gösterisi büyük beğeni topladı. Özel çocukların dans gösterisi sonrası Baykal, ’çak’ yaparak onları kutladı.

  Açılışın, 10- 16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Sakatlar Haftası’nın ilk gününde yapıldığına dikkati çeken Altınokta Körler Derneği eski Başkanı Avukat Hasan Puluş, "Karanlığa kibrit çakmak, aydınlatmak için buradayız. Sadaka devleti değil sosyal devlet anlayışını bekliyoruz" dedi.

  Engellilerin sorunlarının çözümüne yönelik atılan bu adımdan mutlu olduğunu belirten Deniz Baykal, Başkan Akaydın’a ve belediye personeline bir Antalyalı olarak yürekten teşekkür ettiğini söyledi. Baykal şöyle konuştu:

  "Bu girişim hiç kuşku yok Antalya’daki belediye duyarlılığının engelliler konusuna yansımaya başladığını gösteren somut girişimdir. Bundan sonra başka girişimlere bunun öncülük yapacağını umut ediyorum. Buradaki engelli danışma merkezi ve görme engellilerin kütüphane ihtiyacına cevap verecek düzenleme, gerçekten iyi niyetli, çok yerinde bir girişim olmuştur."

  GÖRME ENGELLİLERE KÜTÜPHANE

  Büyükşehir Engelli Danışma Merkezi ve Görme Engelliler Kütüphanesi’nde sosyal hizmet uzmanları, hukuk danışmanı, sosyolog, psikolog görev alıyor. Kütüphanede kabartma yazılı kitapların yanı sıra görme engeliler için bilgisayar ağı mevcut. Görme engelli vatandaşlar, kendilerine özel bilgisayarlarda ekran okuma programıyla gazete ve kitapları sesli olarak dinleyebilecek. Kütüphanede kabartma klavye ve monitör bulunuyor. Ekranın tümünü elleriyle dokunarak okuyabilecek görme engelliler, bilgisayara yükledikleri bilgileri sesli olarak dinleyebilecek, kendi yazılarını, deneme ve makalelerini bilgisayar ortamında herkese ulaştırabilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı